Οι επιτυχίες των αθλητών μας στον κόσμο και ότι συνέβη σε όλα τα σπορ στη χώρα μας - ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ- Έλληνες και Ελλάδα το 2021

Εικόνες, στιγμές, γεγονότα, μεγαλύτερα ή μικρότερα, περισσότερο ή λιγότερο σημαντικά, πρόσωπα και ομάδες, μεγάλα ρεκόρ, επιτυχίες, καθώς επίσης απογοητεύσεις και διακρίσεις χαρακτήρισαν το 2021 στην «αθλητική» Ελλάδα. Σίγουρα ο ελληνικός αθλητισμός δεν έμεινε χωρίς θριάμβους. Στιγμές μοναδικές, τρόπαια, μετάλλια, κορυφαίες εμφανίσεις που γράφτηκαν και συζητήθηκαν στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ-Στα γήπεδα του κόσμου το 2021

«ΑΣΗΜΕΝΙΟΙ» ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΤΗΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ
 Τεράστια επιτρυχία της εθνικής υδατοσφαίρισης ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αφού κατέκτησε το «παρθενικό» μετάλλιό της στο κορυφαίο αθλητικό ραντεβού. Στον τελικό ηττήθηκε με 13-10 από τη Σερβία και αρκέστηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, κατακτώντας το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας σε ομαδικό άθλημα στην ιστορία των Αγώνων, μετά το ασημένιο της αντίστοιχης εθνικής γυναικών, το 2004 στην Αθήνα. Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 3-6, 4-2, 2-2, 1-3. ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης 2, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος 2. Στον αγώνα για την 3η θέση, η Ογγαρία νίκησε με 9-5 την Ισπανία.

ΜΕΓΑΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ «ΧΡΥΣΟΣ» ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ
 Μέγας Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, καθώς αναδείχθηκε νικητής στον τελικό του μήκους με άλμα στα 8,41 μέτρα, επίδοση που σημείωσε στο 6ο και τελευταίο άλμα του ανατρέποντας όλα τα δεδομένα, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο ήταν τέταρτος στην κατάταξη.
Ο Έλληνας πρωταθλητής επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο του κορυφαίου άλτη, με τον οποίο πήγε στο Τόκιο, μετά το 8,60 που είχε φέτος ως καλύτερη επίδοση στον κόσμο.
Ο Τεντόγλου άφησε στην δεύτερη θέση τον Κουβανό Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία με 8,41 μέτρα (σ.σ. ο Έλληνας άλτης είχε καλύτερο δεύτερο άλμα στα 8,15 μέτρα, έναντι 8,09 μέτρα του Ετσεβαρία), ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Κουβανός Μέικελ Μάσο με 8,21 μέτρα.

«ΧΡΥΣΟΣ» Ο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΝΤΟΥΣΚΟΣ ΣΤΟ ΤΟΚΙΟ, 5ες ΟΙ ΚΥΡΙΔΟΥ/ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ
 «Χρυσός» Ολυμπιονίκης του απλού σκιφ στους 32ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο αναδείχθηκε ο Στέφανος Ντούσκος τα ξημερώματα της 30ής Ιουλίου.
Ο 24χρονος Γιαννιώτης -του ΝΟ Ιωαννίνων- σκιφίστας χάρισε στην ελληνική κωπηλασία το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην Ιστορία.
Με χρόνο 6:40.45 και μία απίστευτη κούρσα, ο Ντούσκος έκανε και Ολυμπιακό ρεκόρ, καταρρίπτοντας αυτό του Μάχε Ντρίσντεϊλ (6:41.34) από τους Ολυμπιακούς του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016. Ο «ασημένιος» Νορβηγός Κγιέτιλ Μπορτς χρειάστηκε περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο εν συγκρίσει με τον Έλληνα σκιφίστα για να περάσει δεύτερος τη γραμμή του φίνις (6:41.66), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Κροάτης Νταμίρ Μαρτίν (6:42.58).
 Στην πρώτη παρουσία τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου κατέλαβαν στο Τόκιο την 5η θέση στον τελικό της δικώπου, με χρόνο 6:57.11.
Επίσης, η Κυρίδου κατετάγη στη 10η θέση στο μονό σκιφ.

ΜΥΘΙΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΟΥΣ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ
 Μυθικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αφού πρώτα οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς για πρώτη φορά μετά το 1974 στους τελικούς του ΝΒΑ, κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο, δεύτερο στην ιστορία των «ελαφιών» μετά από μισό αιώνα, επικρατώντας 4-2 των Φοίνιξ Σανς. Μάλιστα, στο τελευταίο παιχνίδι της σειράς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 50 πόντους στη νίκη 105-98, ενώ αναδείχθηκε MVP των τελικών. Δακτυλίδι πρωταθλητή πήρε φυσικά και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.
Για να προκριθούν στους τελικούς και να διεκδικήσουν το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους μετά από αυτό του 1971, οι Μπακς απέκλεισαν τους Μαϊάμι Χιτ (4-0), τους Μπρούκλιν Νετς (4-3) και τους Ατλάντα Χοκς (4-2).

ΧΑΛΚΙΝΟΣ» Ο «ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΚΡΙΚΩΝ» ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ
 Μία μικρή αστάθεια στην έξοδο στέρησε από τον Λευτέρη Πετρούνια ένα δεύτερο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο Έλληνας γυμναστής κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους κρίκους των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, καθώς βαθμολογήθηκε με 15.200, ενώ στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κινέζος Γιανγκ Λιού (15.500β.) και στο δεύτερο ο συμπατριώτης του, Χάο Γιου (15.300).
Ο Λευτέρης Πετρούνιας υποβλήθηκε σε αρθροσκόπηση ώμου τον Οκτώβριο.

Η ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΤΣΙΤΣΙΠΑ ΚΑΙ ΣΑΚΚΑΡΗ
 Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη χάρισαν ακόμη μία εντυπωσιακή χρονιά στους Έλληνες φιλάθλους.  Ο Τσιτσιπάς επικράτησε στο τουρνουά στο Μόντε Κάρλο, έγινε ο πρώτος Έλληνας που κατακτά Masters 1000, έπαιξε τελικό στην Βαρκελώνη και πανηγύρισε το 250αρι της Λιόν, έφτασε στα ημιτελικά του Australian Open, αλλά κυρίως στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, όπου σε ένα παιχνίδι πέντε σετ ηττήθηκε από τον Σέρβο No1 στην παγκόσμια κατάταξη, Νόβακ Τζοκοβιτς. Ακολούθησαν τα ημιτελικά σε Τορόντο και Σινσινάτι, προημιτελικά στο Indian Wells, αλλά οι ενοχλήσεις στο χέρι του τον ανάγκασαν να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση στον αγκώνα το Νοέμβριο. Έκλεισε τη χρονιά στο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ πέρασε αρκετές εβδομάδες στο Νο 3.
 Η Μαρία Σάκκαρη βρέθηκε, για πρώτη φορά στην καριέρα της, στο Top-10 της παγκόσμιας κατάταξης. Κατάφερε να παίξει ημιτελικο σε Μαϊάμι και Μόσχα, τελικό στην Οστράβα της Τσεχίας και δύο ημιτελικούς σε τουρνουά γκραν σλαμ, στο Ρολάν Γκαρός και το US Open. Συμμετείχε για πρώτη φορά στα WTA Finals, όπως φυσικά και ο Τσιτσιπάς στα ATP Finals. Έκλεισε τη σεζόν στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης.
 Και οι δυο αγωνίστηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και αποκλείστηκαν -στο μονό- στους «16», ενώ στο διπλό που έπαιξαν μαζί, έφτασαν έως τα προημιτελικά.