«Τρίποντο» στις καθυστερήσεις και «αγκαλιά» με την άνοδο η Κηφισιά

Ένα γκολ του Βαφέα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, φέρνει την Κηφισιά «αγκαλιά» με την άνοδο -για πρώτη φορά στην ιστορία της- στη Super League. Με το «χρυσό» τέρμα του 26χρονου αμυντικού, η ομάδα των βορείων προαστίων της Αθήνας νίκησε 2-1 στην Πάτρα την Παναχαϊκή και, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Super League 2, διατηρεί διαφορά πέντε βαθμών έναντι της Καλλιθέας, στην κορυφή του Β΄ ομίλου. Η Κηφισιά είχε προηγηθεί με τον Ταλάλ στο 9ο λεπτό, αλλά οι Πατρινοί ισοφάρισαν στο 32΄ με τον Μπουρλάκη και έδειχναν ικανοί μέχρι λίγο πριν το φινάλε να «κόψουν» βαθμούς από τους πρωτοπόρους και να δώσουν νέο ενδιαφέρον στην «κούρσα» της ανόδου.

Η αυλαία της 26ης αγωνιστικής «έπεσε» με το ντέρμπι των «μικρών» στο Ρέντη, όπου η ΑΕΚ Β΄ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Ολυμπιακό Β΄. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο 41΄ με τον Νίκολιτς και φάνηκε ότι θα έπαιρναν το «τρίποντο», αλλά η Ενωση ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Χριστόπουλο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ:

Εύκολη νίκη για τον Πανσερραϊκό

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

15. ΠΑΣΑ Ηρόδοτος      -11

*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League 2, 2022-2023.
*Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β’ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Super League 2, 2022-2023.
*Αφαιρούνται δεκαπέντε (15) βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
*Η ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2, 2022-2023.
*Αφαιρούνται προσωρινά τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ ΟΦ Ιεράπετρας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.