Ανοίγουν κάλπες την Κυριακή 8 Μαΐου στο ΠΑΣΟΚ - ΚΙΝΑΛ - ΟΛΑ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΣΤΗ ΦΘΙΩΤΙΔΑ
Στις κάλπες την Κυριακή τα μέλη του ΠΑΣΟΚ - Κίνημα Αλλαγής και στη Φθιώτιδα για την ανάδειξη αυτή τη φορά των νέων οργάνων Νομαρχιακών και Τοπικών Οργανώσεων, εκλογή αντιπροσώπων για το Συνέδριο και επιλογή ονόματος του κόμματος.
Το ενδιαφέρον για τις εκλογικές διαδικασίες στα πλαίσια της ανασυγκρότησης του κόμματος είναι μεγάλη και αυτό αποδεικνύει η μεγάλη συμμετοχή στην κατάθεση υποψηφιοτήτων.
Η Νομαρχιακή Επιτροπή Φθιώτιδας του ΠΑΣΟΚ θα αποτελείται από 13 μέλη και κάθε ψηφοφόρος έχει δικαίωμα να βάλει έως και 3 σταυρούς στους υποψηφίους.
Οι Τοπικές Οργανώσεις των δήμων θα αποτελούνται από 5 μέλη και οι ψηφοφόροι έχουν δικαίωμα να βάλουν 1 σταυρό.
Ο αριθμός των συνέδρων στην Φθιώτιδα είναι 59 και κατανέμονται ως εξής:
ΔΗΜΟΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ: 6
ΔΗΜΟΣ ΔΟΜΟΚΟΥ: 5
ΔΗΜΟΣ ΛΑΜΙΕΩΝ: 23
ΔΗΜΟΣ ΛΟΚΡΩΝ: 7
ΔΗΜΟΣ ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ: 5
ΔΗΜΟΣ ΚΑΜΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ: 7
ΔΗΜΟΣ ΣΤΥΛΙΔΑΣ: 6
Για την εκλογή συνέδρων, σύμφωνα με το άρθρο 22 του Καταστατικού, ισχύει η μονοσταυρία και το πλειοψηφικό σύστημα.
Για την εκλογή ενός/μίας συνέδρου, προϋπόθεση είναι ο υποψήφιος να λάβει τουλάχιστον επτά ψήφους.
Για όλα τα όργανα και για τους συνέδρους ισχύουν οι ποσοστώσεις που προβλέπονται στο άρθρο 35 του Καταστατικού του Κινήματος Αλλαγής.
Δικαίωμα ψήφου θα έχουν τα μέλη του Κινήματος Αλλαγής και όσοι εγγραφούν μέλη μέχρι και την ημέρα των εκλογών της 8/5/2022.
Για τη συμμετοχή στην εκλογική διαδικασία της 8/5/2022 απαιτείται υποχρεωτικά η καταβολή αντιτίμου ίσου με το ποσό του ενός ευρώ. Παράλληλα με τη διαδικασία για την εκλογή των νέων οργάνων και των συνέδρων, θα πραγματοποιηθεί και ξεχωριστή ψηφοφορία για το όνομα της Παράταξης.
Με ανακοίνωσή της η απερχόμενη Νομαρχιακή Επιτροπή καλεί τα μέλη του κόμματος να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες την Κυριακή σημειώνοντας ότι “σε αυτό το νέο ξεκίνημα οφείλουμε, με την ενεργό, μαζική συμμετοχή όλων μας, να συμβάλουμε και να καταδείξουμε ότι το ΠΑΣΟΚ – Κίνημα Αλλαγής επέστρεψε δυναμικά στο πολιτικό γίγνεσθαι της χώρας μας, διεκδικώντας ρόλο πρωταγωνιστή για το μέλλον του τόπου”.
Κάνοντας και τον απολογισμό της προηγούμενης περιόδου η Ν.Ε. Φθιώτιδας τονίζει στην ανακοίνωσή της ότι “λειτούργησε με γνώμονα την εντιμότητα, την αξιοπρέπεια και την ευπρέπεια στον πολιτικό της λόγο, με σεβασμό στους πολιτικούς αντιπάλους και πίστη στις αξίες της Δημοκρατικής Παράταξης.
Μοναδικός μας στόχος αποτέλεσε η ενότητα της παράταξης απέναντι στον λαϊκισμό και την δημαγωγία, αλλά και η πολυπόθητη προοπτική της επανεκκίνησης της”.
Στις εκλογικές διαδικασίες του ΠΑΣΟΚ συμμετέχει ως υποψήφια και η φοιτήτρια και συνεργάτης της εφημερίδας μας, Σοφία Προβοπούλου. Της ευχόμαστε καλή επιτυχία.
Τα ονόματα των υποψηφίων
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΗ-ΛΙΝΑ 1977 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΑΛΑΤΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1971 ΛΑΜΙΕΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΑΛΕΞΟΓΛΟΥ ΔΑΝΙΕΛΑ 1983 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΑΝΑΓΝΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1967 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΦΩΤΙΟΣ 1970 ΔΟΜΟΚΟΥ
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ 1963 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΑΡΝΑΟΥΤΟΓΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1957 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 1967 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΒΟΥΔΟΥΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 1960 ΛΟΚΡΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΓΕΜΕΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1969 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΓΚΙΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1972 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ Δημοτική Οργάνωση
ΓΚΟΥΒΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1978 ΔΟΜΟΚΟΥ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΓΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ 1945 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1982 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΔΑΝΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1975 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΔΕΛΗΓΕΩΡΓΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1950 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 1983 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΔΟΥΜΠΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1973 ΛΟΚΡΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΕΞΑΡΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1961 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΖΑΓΓΑΝΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1958 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΖΑΝΙΑΣ ΛΟΥΚΑΣ 1983 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ
ΖΕΡΒΑΣ ΦΩΤΙΟΣ 1972 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΖΕΡΔΕΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1942 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ
ΖΗΚΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1971 ΛΑΜΙΕΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1953 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΖΩΓΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1984 ΣΤΥΛΙΔΟΣ Δημοτική Οργάνωση
ΖΩΜΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1954 ΣΤΥΛΙΔΟΣ
ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 1970 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΙΩΑΝΝΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1959 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1951 ΣΤΥΛΙΔΟΣ Δημοτική Οργάνωση
ΚΑΛΟΤΥΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1973 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΚΑΝΑΠΙΤΣΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1968 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1976 ΣΤΥΛΙΔΟΣ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΚΑΡΑΪΣΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1955 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΚΑΡΑΚΙΤΣΙΟΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1983 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΚΑΡΑΠΕΤΣΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1960 ΣΤΥΛΙΔΟΣ
ΚΑΡΚΑΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1964 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΚΑΡΚΑΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1964 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΚΑΤΣΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1954 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΚΑΤΣΙΑΜΑΓΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1955 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1968 ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ Δημοτική Οργάνωση
ΚεφΑλας ΑθανΑσιος 1989 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΚΛΑΠΑΣΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1974 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΚΟΚΚΑΛΑΛΚΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΜΑΡΙΑ 1992 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1984 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΚΟΣΜΑΣ ΚΟΣΜΑΣ 1961 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΚΟΣΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1989 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΚΥΡΙΑΖΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 1998 ΛΟΚΡΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1981 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1959 ΣΤΥΛΙΔΟΣ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1997 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΛΑΛΑ ΑΜΑΛΙΑ 1966 ΛΑΜΙΕΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ ΧΡΙΣΤΟΣ 1984 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΛΙΑΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ 1974 ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ Δημοτική Οργάνωση
ΛΥΚΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ 1991 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΜΑΖΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1957 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΜΑΚΡΑΚΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1956 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΜΑΚΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1991 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΜΑΚΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1949 ΛΟΚΡΩΝ
ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ 1966 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1981 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΜΑΡΚΟΣΤΑΜΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1982 ΛΟΚΡΩΝ
ΜΕΛΙΣΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1981 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1985 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΜΙΧΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ 1991 ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ
ΜΟΡΩΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1955 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΜΠΑΚΑΛΙΑΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1980 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΥΣΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1962 ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ Δημοτική Οργάνωση
ΜΠΑΧΛΑΒΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ 1947 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΜΠΕΖΑΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 1976 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ ΖΗΣΗΣ 1946 ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ Δημοτική Οργάνωση
ΜΠΡΟΥΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1984 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1954 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ
ΠΑΠΑΓΟΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1988 ΛΟΚΡΩΝ
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΣΤΑΣ 1983 ΣΤΥΛΙΔΟΣ Δημοτική Οργάνωση
ΠΑΠΑΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΦΩΤΙΟΣ 1970 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΠΑΠΑΖΑΧΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ 1996 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΠΑΠΑΚΟΥΣΟΥΛΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 1981 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ Δημοτική Οργάνωση
ΠΑΠΑΡΟΥΝΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 1973 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΠΑΠΠΑ ΑΘΑΝΑΣΙΑ 1976 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ 1956 ΜΑΚΡΑΚΩΜΗΣ
ΠΡΟΒΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ 2003 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΡΗΓΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1963 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΡΟΥΛΙΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ 1992 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΡΟΥΛΙΑ ΙΩΑΝΝΑ 1988 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ Δημοτική Οργάνωση
ΣΤΑΥΡΟΜΗΤΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1993 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΣΤΑΥΡΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 1964 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΣΥΡΜΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1966 ΣΤΥΛΙΔΟΣ Δημοτική Οργάνωση
ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ 1968 ΔΟΜΟΚΟΥ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΤΑΓΚΟΥΛΗΣ ΖΗΣΗΣ 1977 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΤΖΙΩΡΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1963 ΔΟΜΟΚΟΥ Δημοτική Οργάνωση
ΤΣΑΚΑΤΑΡΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1960 ΛΑΜΙΕΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΤΣΑΛΑΦΟΥΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1959 ΛΑΜΙΕΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΤΣΑΜΠΟΥΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1949 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ ΛΑΜΠΡΟΣ 1964 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΤΣΕΛΟΣ ΗΛΙΑΣ 1996 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΤΣΙΑΜΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 1963 ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - ΕΛΑΤΕΙΑΣ
ΤΣΙΠΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1965 ΛΑΜΙΕΩΝ Νομαρχιακή Επιτροπή
ΤΣΙΩΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1981 ΛΑΜΙΕΩΝ Δημοτική Οργάνωση
ΥΦΑΝΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1973 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΦΑΦΟΥΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1967 ΜΩΛΟΥ - ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ
ΦΛΩΡΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 1996 ΛΑΜΙΕΩΝ
ΧΡΥΣΑΦΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1957 ΛΟΚΡΩΝ Δημοτική Οργάνωση