ΕΠΣΦ/Α' Κατηγορία: Ο Αστέρας Σταυρού πήρε το ντέρμπι - Αναβολή λόγω χιονιού στο Ρεγγίνι - Πρωταθλήτρια χειμώνα η Στυλίδα

Με τα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής, ολοκληρώθηκε το Σάββατο (18/12), ο α' γύρος του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας της ΕΠΣ Φθιώτιδας, με τη Στυλίδα, να κατακτά τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα, αφού πέρασε με νίκη και από το γήπεδο της Αγίας Παρασκευής, επικρατώντας της τοπικής Νίκης με 5-2 και έτσι έφτασε στους 32 βαθμούς και το τέλος του α' γύρου, τη βρίσκει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ανέβηκε ο Αστέρας Σταυρού, ο οποίος πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας της Προοδευτικής Λάρυμνας με 2-0 και έτσι έφτασε στους 29 βαθμούς, προσπερνώντας προσωρινά τον Ολυμπιακό Λαμίας.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν αγωνίστηκαν το Σάββατο (18/12) αφού ο αγώνας τους κόντρα στο Ρεγγίνι στην έδρα της λοκρικής ομάδας, δεν ξεκίνησε ποτέ, μιας και το χιόνι που είχε καλύψει τον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Ρεγγινίου, δεν επέτρεπε την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα.

Έτσι, η Δάφνη Λιβανατών, είχε την ευκαιρία να πιάσει τον Ολυμπιακό Λαμίας, στην τρίτη θέση και τους 27 βαθμούς μετά τη σπουδαίας σημασίας νίκη που πέτυχε με 1-0 επί των Καλυβίων στο γήπεδο του Νέου Κρικέλλου και μάλιστα με γκολ που πέτυχε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπράχος.

Τέλος, στο Μαρτίνο, ο τοπικός Οπούντιος, επιβλήθηκε του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου με 3-0.