"Τρίποντο" για τον Πανιώνιο στο ΔΑΚ, νίκησε 1-0 τον ΠΑΣ Λαμία

"Επτάψυχος" αποδεικνύεται ο Πανιώνιος, ο οποίος συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στα Play Out της Super League 1 ο οποίος στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της σχετικής διαδικασίας, κατάφερε να πάρει "χρυσό" γι' αυτόν "τρίποντο", επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου με τη νίκη της αυτή, κατάφερε να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στα Play Out ενώ έφτασε τους 18 βαθμούς και μπορεί να βρίσκεται στο -1 από την προτελευταία Ξάνθη και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ωστόσο διατηρεί τις ελπίδες της  για να παραμείνει στην κατηγορία.

Από την άλλη, οι "κυανόλευκοι" ήθελαν ένα θετικό αποτέλεσμα για να τελειώσουν και μαθηματικά την υπόθεση παραμονή, κάτι που έχουν καταφέρει ούτως ή άλλως, ωστόσο δεν κατάφεραν να το πάρουν και έτσι στρέφουν την προσοχή τους πλέον, στον αγώνα της ερχόμενης Δευτέρας (29/6), κόντρα στον Βόλο για την 4η αγωνιστική.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Επασί, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Νιασέ, Μπεχαράνο, Βιγιάλμπα, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Μπιανκόνι.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης, Κόρμπος, Τσιλούλης, Λυμπεράκης, Ρέντζας, Μαξίμοβιτς. Παπανικολάου.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου

1' Έναρξη του αγώνα

8' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Πανιώνιο, με τον Τσιλούλη να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, να κάνει το πλασέ και τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Επασί.

18' Νέα επίσκεψη του Πανιωνίου στην περιοχή της Λαμίας, με τον Λυμπεράκη να μπαίνει από τα αριστερά, πάσαρε στον Μαξίμοβτις και ο Βύντρα τον έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο, πριν απειλήσει ο άσος του Πανιωνίου.

23' Cooling Break. Μικρή διακοπή στον αγώνα για να δροσιστούν και να πάρουν ανάσες οι παίκτες.

27' Γκολ για τον Πανιώνιο. Μετά από ωραία κάθετη του Μαξίμοβιτς, ο Τσιλούλης βγήκε μόνος απέναντι στον Επασί, έκανε το πλασέ και νίκησε τον γκολκίπερ της Λαμίας, για να κάνει το 0-1 για τον Πανιώνιο.

33' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία στο ματς, όταν ο Βάντερσον εκτέλεσε φάουλ και ο Μπεχαράνο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ.

39' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο μοναδικός, μέχρι στιγμής, σκόρερ της αναμέτρησης, Τσιλούλης, τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει με συνέπεια να αφήσει τη θέση του στον Παπαγεωργίου.

43' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σασί πέρασε στη θέση του Νιάσε που δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του και αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή τακτικής του Άκη Μάντζιου.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+2' Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Λαμίας, Άκη Μάντζιο για διαμαρτυρία.

45+3' Τέλος του α' ημιχρόνου.

49' Ευκαιρία για τη Λαμία, με το σουτ του Βιγιάλμπα έξω από την περιοχή του Πανιωνίου το οποίο κατέληξε άουτ.

60' O διαιτητής, Παπαδόπουλος υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Λαμίας σε μαρκάρισμα του Ντομίνγκες στο Σασί, ωστόσο στη συνέχεια άλλαξε ορθώς την απόφασή του, αφού φάνηκε καθαρά ότι ο παίκτης του Πανιωνίου πήγε στην μπάλα και έτσι έδωσε κόρνερ για τη Λαμία.

64' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γρίβας πέρασε στη θέση του Μαξίμοβιτς.

66' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης και ο Σάλιακας πέρασαν στη θέση των Ρόμανιτς και Σκόνδρα αντίστοιχα.

68' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Βιγιάλμπα εκτός περιοχής για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε άουτ.

69' Νέο cooling break για ανάσες και νερό στους 22 παίκτες.

81' Αλλαγή για τη ΛαμίαΟ Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Μπιανκόνι.

81' Αλλαγή για τον ΠανιώνιοΟ Μιλόγεβιτς πέρασε στη θέση του Οικονομίδη.

84' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν το πολύ καλό σουτ του Μπεχαράνο έξω από την περιοχή, έδιωξε ο Κότνικ με εκπληκτική απόκρουση κρατώντας το σωτήριο 0-1 για την ομάδα του.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1' Κόκκινη κάρτα στον Βασιλόγιαννη. Η Λαμία θα αναγκαστεί να συνεχίσει τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βασιλόγιαννη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

90+5' Τέλος της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη μέσα στη Λαμία.