ΠΑΣ Λαμία - Πανιώνιος (1-0 Τελικό)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο μεγάλος ιστορικός αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με τον Πανιώνιο που διεξάγεται στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

2' Σουτ του Μασούντ έξω από την περιοχή γα τον Πανιώνιο, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

4' Σέντρα από τα αριστερά, κεφαλιά του Πίτι με τη μπάλα να φεύγει έξω.

7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο να ανοίξει το σκορ όταν ο Αναστασιάδης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε πλασέ του Σπιριντόνοβιτς ενώ ο Παπαδόπουλος ηταν εξουδετερωμένος.

12' Φάουλ του Μασούντ για τον Πανιώνιο, ο Γεσίλ, γύρισε τη μπάλα και πλάσαρε μέσα στη περιοχή θα διώξει ο Παπαδόπουλος.

20' Διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Λαμίας για πέναλτι (σε χέρι του Βλάχου) μετά από σουτ του Ακόστα, αλλά ο Διαμαντόπουλος διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

21' Ο Κόρμπος έδωσε στο Γεσίλ που επιχείρησε διαγώνιο σουτ με τον Παπαδόπουλο να διώχνει με το ένα χέρι εντυπωσιακά

25’ Ο Μασούντ εκτέλεσε γρήγορα φάουλ για τον Γεσίλ, που έπεσε άτσαλα πάνω στον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο ο οποίος είχε προλάβει να διώξει τη μπάλα.

27’ Πολύ καλό σουτ του Σπιριντόνοβιτς για τον Πανιώνιο μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος που ήταν σε ετοιμότητα κατάφερε και πάλι να διώξει.

30' Απευθείας φάουλ του Πίτι για τη Λαμία, μπλόκαρε στην αριστερή του γωνιά ο Κότνικ.

34' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βουό στη θέση του Κουτρομάνου.

45+1' Ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Σπιριντόνοβιτς να κάνει το σουτ και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Τέλος α' ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου:

46' Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Μασούντ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Αναστασιάδη, να διώχνει και πάλι.

52' Σουτ του Βλάχου για τον Πανιώνιο, με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Παπαδόπουλου.

54' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Πίτι εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε τον Μπλάζιτς που είχε κάνει την κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, έκανε την προβολή, με τον Κότνικ να αποκρούει.

55' Καλό σουτ του Μασούντ για τον Πανιώνιο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

61' Νέα πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει ένα τέρμα. Ο Πίτι εκτέλεσε φάουλ με τους αμυντικούς του Πανιωνίου να διώχνουν σε κόρνερ. Ο Πίτι ανέλαβε την εκτέλεση, ο Βουό προσπάθησε να κάνει το ψαλιδάκι αλλά δεν τα κατάφερε, η μπάλα έφτασε στον Παντελιάδη που έκανε το σουτ με τον Κότνικ να μπλοκάρει.

64' Νέα καλή στιγμή για τον Πανιώνιο. Ο Σπιριντόνοβιτς εκτός περιοχής θα πιάσει ένα δυνατό σουτ με τον Παπαδόπουλο να πέφτει στην αριστερή πλευρά και να διώχνει τη μπάλα.

65' Διπλή αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μέσα οι Μασούρας, Σιώπης στη θέση των Λάμπρου, Σαββίδη.

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Στη θέση του Πίτι ο Αναστασόπουλος

72' Διπλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο Μασούρας από κοντά δεν μπορεί να νικήσει τον Παπαδόπουλο και εν συνεχεία η μπάλα θα φτάσει στον Σπιριντόνοβιτς που θα σουτάρει αρκετά πάνω από τα δοκάρια της Λαμίας.

78' Γκολ για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Μάρκο Μπλάζιτς με καταπληκτικό σουτ από τα 40 περίπου μέτρα άνοιξε το σκορ για τους "κυανόλευκους". Μετά από πλάγιο του Παντελιάδη, οι αμυντικοί του Πανιωνίου έδιωξαν τη μπάλα και αυτή έφτασε στον Σέρβο μέσο, ο οποίος με ένα εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Κότνικ, στέλνοντας τους 3000 και πλέον φίλους της Λαμίας στον 7ο ουρανό.

79' Αποβολή του Γκιοατά με τον Πανιώνιο ο οποίος πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφού χτύπησε εκτός φάσης τον Βασιλαντωνόπουλο και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία(Τεννές): Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα, Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι, Ακόστα, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Σαββίδης, Κόρμπος, Λάμπρου, Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Γεσίλ.