"Βύθισε" τη χρυσή Ολυμπιονίκη

Το είπε και ο αρχηγός Χρήστος Αφρουδάκης. Η εθνική ανδρών απέδειξε πως μπορεί να σταθεί σε υψηλό επίπεδο, πρέπει να στρέψει το ενδιαφέρον στις μεγάλες διοργανώσεις, να νικήσει τις μεγάλες ομάδες, προκειμένου να επιστρέψει ξανά στη διεκδίκηση μεταλλίων. Σαν να έκλεισε ένας κύκλος! Με μια μεγάλη νίκη. Οι διεθνείς νίκησαν με 8-7 την Κροατία στο κολυμβητήριο "Αντώνης Πεπανός" για την 5η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του World League.

Σε έναν αγώνα δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον για την Ελλάδα, οι παίκτες της εθνικής έπαιξαν σαν να αγωνίζονται σε τελικό. Το "χρυσό" γκολ πέτυχε ο Θανάσης Χρυσοσπάθης της Βουλιαγμένης στα 40 δευτερόλεπτα. Η ομάδα του Σάκη Κεχαγιά νίκησε για δεύτερη φορά την Κροατία, "χρυσή" Ολυμπιονίκη στο Λονδίνο και "χάλκινη" παγκόσμια πρωταθλήτρια πέρυσι το καλοκαίρι στη Βαρκελώνη. Τους Έλληνες ευχαριστούν οι Ούγγροι γιατί προκρίθηκαν αυτόματα απόψε στο Final-6 στο Ντουμπάι (16-21/6).

Οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο. Χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ένα οκτάλεπτο για να σκοράρουν οι δύο ομάδες: Πρώτα οι Κροάτες με τον Μούσλιμ και εν συνεχεία η εθνική με τον Γιάννη Φουντούλη. Η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-2 με τον Άγγελο Βλαχόπουλο για να ισοφαρίσει (3-3) ο Τζόκοβιτς. Ελλάδα και Κροατία έμειναν κοντά στο σκορ και στο τρίτο οκτάλεπτο. Παρά τα άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω (6/12 η Ελλάδα) η εθνική ομάδα προηγήθηκε τρεις φορές. Με γκολ του Κώστα Μουρίκη από θέση φουνταριστού, το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα από το κοινό της Πάτρας, η εθνική μπήκε στο τελευταίο κρίσιμο οκτάλεπτο μπροστά με 6-5 στο σκορ.

Και τα τέσσερα τέρματα στην τελευταία περίοδο ήρθαν στον παίκτη παραπάνω. Ο Χριστόδουλος Κολόμβος διαμόρφωσε το 7-6 στα 6:03, όμως οι Κροάτες ισοφάρισαν (7-7) με τον Σέτκα στα 2:18. Δίχως φουνταριστό πλέον η Ελλάδα (σ.σ. από τρεις αποβολές οι Μουρίκης, Κολόμβος) είχε τον Κώστα Τσαλκάνη να πραγματοποιεί δύο μεγάλες επεμβάσεις (σ.σ. η δεύτερη στα 18 δευτερόλεπτα). Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Θανάσης Χρυσοσπάθης στα 40 δευτερόλεπτα κι ενώ είχε μπει στιγμές νωρίτερα μέσα στο νερό. *Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της πρώην αθλήτριας Σεμέλης Αντύπα που άφησε την τελευταία της πνοή το μεσημέρι στο κολυμβητήριο.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 3-2, 2-2

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Σ.Κεχαγιάς): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Χρυσοσπάθης 1, Ποντικέας, Φουντούλης Ι. 2, Βλαχόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ., Δελακάς, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας, Καπότσης, Γαλανόπουλος.

Κροατία (Ι.Τούτσακ): Πάβιτς, Μπούκιτς, Μιλάκοβιτς Ι., Κράπιτς, Τζόκοβιτς 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Μουσλίμ 2, Μιλάκοβιτς Κρ. 1, Βίσκοβιτς, Ντόμπουντ, Σέτκα 1, Ομπράντοβιτς 1, Μπίγιατς.