Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 2-0 από την ΑΕΚ για το Κύπελλο Ελλάδας

Την ήττα με 2-0 γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία από την ΑΕΚ στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο της Ριζούπολης το βράδυ της Τετάρτης (20/9) στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με πολλές αλλαγές, σε σχέση με τον αγώνα του πρωταθλήματος που προηγήθηκε, οι ενδεκάδες που παρέταξαν και οι δύο προπονητές στον αγωνιστικό χώρο του "Γ. Καμαράς".

Χριστοδολούπολος στο 49' με πέναλτι και του Μάνταλος στο 80' οι σκόρερς για την "Ένωση".

Το φιλμ του αγώνα:

8' Mεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία στην πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Φράγκος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα.

20' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία στο παιχνίδι, όταν ο Μπουλούλης έκανε σέντρα-σουτ από μακριά, αναγκάζοντας τον Τσιντώτα να διώξει δύσκολα σε κόρνερ.

30' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία όταν μετά από σέντρα του Λινάρδου από αριστερά, ο Φράγκος έκανε την κεφαλιά με τον Τσιντώτα να μπλοκάρει.

32' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο παιχνίδι, όταν ο Χριστοδουλόπουλος έκλεψε τη μπάλα από τον Κουκόλη, μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα και αυτή πέρασε παράλληλα από την εστία του Πίτκα.

36' Ο Χριστοδουλόπουλος και πάλι απείλησε για την ΑΕΚ με μακρινό σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ.

38' Ο Αναστασόπουλος εκτέλεσε φάουλ για τους "κυανόλευκους" με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ.

39' Ο Πίτκας απέκρουσε κεφαλιά του Μπακασέτα.

43' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τρίστασον πλάσαρε τον Πίτκα, με τον Κουκόλη να διώχνει πάνω στη γραμμή.

48' Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Χριστοδουλόπουλου από τον Παπαργυρίου.

49' 1-0 η ΑΕΚ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου.

57' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου από δεξιά, ο Λιβάγια έκανε την προβολή με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

58' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Κρισάντους στη θέση του Λινάρδου.

61' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος στη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

62' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ντακόλ στη θέση του Βουό.

65' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του Αναστασόπουλου.

69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο στη θέση του Μπακασέτα.

80' 2-0 η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος έδωσε την πάσα στον Λιβάγια, αυτός έκανε το σουτ με τον Πίτκα να αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μάνταλο, που πέτυχε το δεύτερο τέρμα της "Ένωσης". Πάντως οι "κυανόλευκοι" διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στη συγκεριμένη φάση.

84' Σουτ του Λιβάγια για την ΑΕΚ, εκτός περιοχής, άουτ.

86' Νέο σουτ του Λιβάγια για την ΑΕΚ, με τη μπάλα να βρίσκει και στον Κουκόλη και να καταλήγει κόρνερ.

89' Γυριστό σουτ του Λιβάγια μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Τσόσιτς, Βινίσιους, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (69' Αραούχο), Τσίστασον, Χριστοδουλόπουλος (61' Μάνταλος), Λιβάγια

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Κουτρομάνος, Κουκόλης, Παντελιάδης, Παπαργυρίου, Μπουλούλης, Αναστασόπουλος (65' Βασιλαντωνόπουλος), Φράγκος, Λινάρδος (58' Κρισάντους), Καραγιάννης, Βουό (62' Ντακόλ).