Ισπανία: «Σκόνταψαν» Μπαρτσελόνα και Ρεάλ - Νίκη με ανατροπή η Ατλέτικο

«Σκόνταψε» η Μπαρτσελόνα, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τη Θέλτα στο «Καμπ Νου» (2-2), για την 14η αγωνιστική της la Liga.

Η ομάδα της Βαρκελόνης ήταν πολύ καλύτερη, έχασε ευκαιρίες, αλλά η ομάδα του Βίγκο πήρε το βαθμό της ισοπαλίας. Τα γκολ των «μπλαουγκράνα» σημείωσαν οι Μέσι (22') και Σουάρες (62'), ενώ της Θέλτα πέτυχαν οι Ασπας (20') και Γκόμες (70').

Την ευκαιρία να πλησιάσει στο -6 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, έχασε η Ρεάλ Μαδρίτης μετά το 0-0 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές».

Σε δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς (προηγήθηκε το 0-0 με την Ατλέτικο Μαδρίτης την 12η αγωνιστική), οι «μερένγκες» δεν κατάφεραν ούτε να πάρουν το «τρίποντο», αλλά ούτε και να σκοράρουν. Δεν εκμεταλλεύτηκαν το «δώρο» της Θέλτα στο «Νόου Καμπ» το μεσημέρι του Σαββάτου (2-2) κι έτσι παραμένουν στο -8 από την κορυφή. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 87΄ αποβλήθηκε ο αρχηγός Σέρχιο Ράμος, με δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δει την πρώτη στο 11΄).

Δυσκολεύτηκε η Σεβίλη απέναντι στη Λα Κορούνια, αλλά επιβλήθηκε με 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης, όπου ισοβαθμεί με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης βρισκόταν πίσω στο σκορ για περισσότερο από 60 λεπτά στην έδρα της, αλλά κατάφερε να φέρει τα... πάνω-κάτω στην επανάληψη και να πάρει τη μεγάλη νίκη επί της Σοσιεδάδ με 2-1.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν στο 88΄ χάρισε το «τρίποντο» στους «ροχιμπλάνκος», που βρίσκονται, πλέον, στο -6 από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, η οποία «στραβοπάτησε», καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Θέλτα.