Ιταλία: Στο... ρελαντί η Ρόμα, 3-0 την Κιέβο

Η Ρόμα «καθάρισε» εύκολα το παιχνίδι απέναντι στην Κιέβο, της οποίας επιβλήθηκε στο «Ολίμπικο» με 3-0 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στη Serie A. Οι πρωτευουσιάνοι εδραίωσαν την κυριαρχία τους από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν 2-0 με τους Ναϊνγκολάν (22΄) και Τζέκο (33΄), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Βόσνιος φορ στο 61΄.

Δεύτερη στη σειρά νίκη για τη Φιορεντίνα στο εφετινό καμπιονάτο, καθώς μετά το εμφατικό 5-0 της προηγούμενης αγωνιστικής στη Βερόνα απέναντι στην Κιέβο, χθες βράδυ έκαμψε και την αντίσταση της Μπολόνια, της οποίας επιβλήθηκε 2-1 στο «Αρτέμιο Φράνκι» κι έφτασε στους 6 βαθμούς.

Νωρίτερα, την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» επιβλήθηκαν 2-0 εκτός έδρας της Κροτόνε με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, στην αναμέτρηση που «άνοιξε την αυλαία» της αγωνιστικής, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, με παιχνίδι περισσότερο.