Α1 Μπάσκετ: Εντυπωσιακή η ΑΕΚ νίκησε με 96-56 το Λαύριο

Με μια άκρως πειστική εμφάνιση η οποία ήταν αφιερωμένη στον Γιώργο Τρόντζο, η ΑΕΚ διπλασίασε της νίκες της στην Α1 με το επιβλητικό 96-56 επί του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ. Μπροστά σε 6.000 οπαδούς της η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς φρόντισε να τους αποζημιώσει με μπάσκετ υψηλού επιπέδου και ταυτόχρονα να προσδώσει ακόμη μεγαλύτερη αίγλη στη γιορτινή διάθεση που επικρατούσε λόγω της απόσυρσης της φανέλας του Γιώργου Τρόντζου, ο οποίος σαφώς και έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από το θέαμα που είδε.

Πλουραλισμός στην επίθεση των «κιτρινόμαυρων», που είχαν κορυφαίους σκόρερ τους Ντίξον (12π.), Ιβάνοβιτς (11π.) και Σάκοτα (11π.). Θετικότατο ντεμπούτο από τον Ράνταλ Φόλκερ με 6 πόντους (3/3 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε περίπου 18 λεπτά.

Είχε Χρυσικόπουλο ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω του την ήττα από τη Δόξα Λευκάδας στην πρεμιέρα και με ηγέτη των Χρυσικόπουλο (19π.) επικράτησε με 85-73 του Κολοσσού Ρόδου. Από τους «θαλασσί» διακρίθηκε ο Μπέρι με 17 πόντους και 4 ασίστ.

«Έγραψε ιστορία» ο Προμηθέας

Την «παρθενική» του νίκη στην Α1 πέτυχε ο Προμηθέας Πατρών, επί της Δόξας Λευκάδας με 78-70. Η ομάδα του Βετούλα στην πρώτη της χρονιά στα μεγάλα σαλόνια κατάφερε να φτάσει στην πρώτη εφετινή της επιτυχία απέναντι σε έναν ακόμη «νεοφώτιστο» και να ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια. Κορυφαίος της ομάδας της Πάτρας ήταν ο Κλαρκ που σημείωσε 16 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή των Φαγέ και Γκίκα.

Δύο στα δύο το Ρέθυμνο

Με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο επικράτησε του Άρη με 69-60 και με το 2Χ2 στο ξεκίνημα της Α1 απέδειξε ότι μπορεί εφέτος να κάνει σπουδαία πράγματα. Τραγικά τα ποσοστά των «κιτρίνων» έξω από τα 6.75 (3/33 σουτ), δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Πρίφτη να πάρει το «διπλό».

Η εξαιρετική εμφάνιση του Καββαδά (18π.) δεν ήταν αρκετή για να δώσει στον Άρη τη νίκη. Οι Θεσσαλονικείς έπαθαν ανεξήγητο «μπλακ άουτ» από τα μέσα της 3ης περιόδου κι έτσι η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη, με όπλο την πολύ καλή της άμυνα, πήρε τη μεγάλη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκάρι Τάλτον με 19 πόντους.

Πρώτη νίκη τα Τρίκαλα

Την πρώτη εφετινή τους νίκη πέτυχαν τα Τρίκαλα. Η θεσσαλική ομάδα επικράτησε στην έδρα της του Απόλλωνα Πατρών με 65-60, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στις τρεις περιόδους. Πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα τελευταία λεπτά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, είχε σε μεγάλη μέρα τους Τσαγκαράκη (16π.) και Μπάρλοου (13π.), ενώ από τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Μπάβτσιτς με 15 πόντους.