Α1 Μπάσκετ: Πέμπτη εφετινή εκτός έδρας νίκη για τον Προμηθέα, 74-60 τον Πανιώνιο

Με σερί 12-0 στις αρχές της 4ης περιόδου -οπότε και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +17 (47-64)- αλλά κι έχοντας το προβάδισμα καθ` όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Προμηθέας πέρασε αλώβητος από το κλειστό της Αρτάκης. Το πατρινό συγκρότημα, με πρώτο σκόρερ τον Χαλ (17π.), επικράτησε 74-60 του Πανιωνίου, φτάνοντας τις οκτώ νίκες στο εφετινό πρωτάθλημα της Basket League και στην πρώτη μέσα στο 2019.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 30-36, 47-52, 60-74

Από τη στιγμή που ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με τους Χολ και Μπράουν, οι Πατρινοί δεν είχαν πρόβλημα να ξεφύγουν στο σκορ. Έτσι στο 8ο λεπτό προηγήθηκαν με 20-11, ενώ η διαφορά στο 12` έφτασε σε double score (30-15). Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια... ζωής με τον Παπαντωνίου να μαζεύει τη διαφορά στους επτα πόντους (32-25) και λίγο αργότερα και στους έξι (36-30). Όμως η ομάδα του Γιατρά, παρά τα σκαμπανεβάσματα του σκορ, ήταν αυτή που έφτασε σε σερί ικανό να της δώσει και τη νίκη. Έτσι με 12-0 (από 47-52 σε 47-64) στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Προμηθέας έφτασε στην πέμπτη εκτός έδρα νίκη στην εφετινή Basket League, ενώ παράλληλα παρέμεινε στα... υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Τζαφλέρης, Μπίκας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Οικονόμου): Παπαντωνίου 5, Μπέρι 20 (1), Τέιλορ 11, Χάρις 14 (4), Σίνγκλερ , Όστιν 6, Καμαριανός 2, Καραμαλέγκος , Δίπλαρος  , Ντόρσεϊ 2, Καμπερίδης

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 4, Τσαϊρέλης 2, Κατσίβελης , Μέιερ , Λίποβι 10 (2), Μπράουν 10 (2), Σαλούστρος 4, Κασελάκης 11 (1), Γερομιχαλός 2, Χολ 17 (5), Σανδραμάνης, Έλις 6, Παρκς 8

Πρώτη νίκη από τις 17 Νοεμβρίου το Λαύριο

Τέλος σε αρνητικό σερί 5-0 έβαλε το Λαύριο επικρατώντας της Κύμης με 86-68, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Α1. Μετά τη νίκη επί του Άρη, η ομάδα της Εύβοιας δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει μία 3η νίκη, αφού δεν άντεξε απέναντι στη μεγάλη εμφάνιση των γηπεδούχων στο β΄ μέρος. Αυτή ήταν η 4η νίκη στο σύνολο για το Λαύριο. Μάλιστα ήταν η 10η ήττα στους τελευταίους 11 αγώνες για τους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού. Το Λαύριο «χτύπησε» στη ρακέτα με ηγέτες τους Κακλαμανάκη (17π.), Κουζέλογλου (16π.), ενώ ο Σαγκς με 22 πόντους και ο Χόρτον με 19 ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 37-33, 68-49, 86-68

Μουδιασμένο από τις 5 διαδοχικές ήττες μπήκε το Λαύριο και επέτρεπε στην Κύμη να παραμένει σε διεκδίκηση νίκης στο πρώτο μέρος. Μετά το 18-18 της 1ης περιόδου, έγινε «μάχη» με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια και καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από 4 πόντους. Το β΄ μέρος βρήκε το Λαύριο στην πρωτοπορία (37-33), με τους γηπεδούχους ν' ανεβάζουν την απόδοσή τους στην 3η περίοδο στηριζόμενοι στους ψηλούς τους (Κακλαμανάκη, Κουζέλογλου και Μιλόσεβιτς). Το Λαύριο πέτυχε 31 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και το +19 (68-49) στο 30ο λεπτό αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο για τους παίκτες του Ισίδωρου Κουτσου. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίπαλο στην 4η περίοδο, εκτόξευσαν την τιμή της διαφοράς ακόμη και στους 27 πόντους (78-51 στο 34') και πήραν την πολυπόθητη νίκη! Η τελευταία τους είχε σημειωθεί απέναντι στον Κολοσσό (74-70) για την 6η αγωνιστική, στις 17 Νοεμβρίου.

Διαιτητές: Καρακατσούνης, Βαρδάλος, Λόρτος

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 6 (1), Κακλαμανάκης 17, Κουζέλογλου 16 (2), Λαμπ 10 (1), Ινγκλις 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 11, Περράκης, Νίξον 4, Λεγκίκας 3 (1), Μπιούφορντ 3 (1), Τόμας 4

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Πουλιανίτης 11 (1), Τουντζιαράκης 5, Σαγκς 22, Ουάσινγκτον 7 (1), Λιούις, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 2, Μητσιμπόνας, Μαργέλης, Χόρτον 19

Το πρώτο μέρος έφτανε για το Περιστέρι

Με ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος και 8/11 τρίποντα σε αυτό το διάστημα, το Περιστέρι «έχτισε» διαφορά 30 πόντων και επιβλήθηκε με 80-64 του Ρεθύμνου, στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 12η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Κάλαχαν (15π.), Μπέντιλ (12π.), Γκρέι (12π.) και Βασιλόπουλος (10π.) ήταν οι κορυφαίοι του Περιστερίου, ενώ 19 πόντους σημείωσε για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ο Μπαρτ. Η ομάδα της Κρήτης μετρά 6 ήττες σε ισάριθμους αγώνας μακριά από το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64

Στο +11 (19-8) βρέθηκε μόλις στο έβδομο λεπτό το Περιστέρι. Μετά το 23-11 της 1ης περιόδου, οι «κυανοκίτρινοι» πάτησαν... γκάζι και προσπέρασαν ακόμη και με +20 (31-11) στο 12ο λεπτό. Ο Μπεντίλ είχε πάρει «φωτιά» και η ομάδα της Κρήτης αδυνατούσε να τον σταματήσει. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο α΄ μέρος, όπως φαίνεται και από το 45-15! Με 8/24 σουτ στο πρώτο εικοσάλεπτο, το Ρέθυμνο πέταξε... λευκή πετσέτα και πήγε στο -27 στα αποδυτήρια (50-23) στο ημίχρονο.
Όσο κι αν πάλεψε για την αξιοπρέπειά του στην 3η περίοδο το Ρέθυμνο, το μόνο που κατάφερε ήταν το υπέρ του επιμέρους σκορ 18-21. Ακόμη κι έτσι, όμως το Περιστέρι προηγήθηκε με 68-44 στο 30ο λεπτό. Ο Ράιαν Χάροου μάλιστα που έπαιζε απέναντι στην πρώην ομάδα του ήταν ανάμεσα στους διακριθέντες των γηπεδούχων που έφτασαν σε ρυθμό... προπόνησης στις 10 νίκες σε 12 αγωνιστικές.

Διαιτητές: Σώμος, Πουρσανίδης, Εφρεμίδης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Χάροου 15 (2), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης 8 (1), Ντάνιελ 3 (1), Μουράτος 3 (1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 12 (3), Σίρκο 8 (1), Κάλαχαν 5 (1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Μπαρτ 19 (3), Κλάντον, Ραζής 8 (1), Ντάνιελς 11 , Οικονομόπουλος 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι-Ντέιβις 1, Τζόουνς 4