Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με την ΑΕΚ στην "ΟΡΑΡ Αrena" για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι "κυανόλευκοι" μετά το σπουδαίο εκτός έδρας "τρίποντο" με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, θέλουν να παρουσιάσουν ένα καλό πρόσωπο κόντρα στην "Ένωση" και να διεκδικήσουν ό,τι καλύτερο μπορούν απέναντι σε μια σαφώς πιο δυνατή από αυτούς ομάδα.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσια, Μουκουντί, Πήλιος, Ρότα, Βίντα, Σιμάνσκι, Πινέδα, Λιούμπισιτς, Άμραμπατ, Γκαρσία, Κοϊτά

ΠΑΣ Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Σαραμαντάς, Αντράντε, Μέκιτς, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος, Μπίκοφ, Ρινγκ, Δοϊρανλής, Κορνέζος, Γιαννούτσος

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

15' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για την ΑΕΚ, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπαντ από τα δεξιά, ο Μουκουντί πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους, πήρε την κεφαλιά και ο Κόστιτς που ήταν σε ετοιμότητα, απέκρουσε.

26' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Λιούμπισιτς να βρίσκει τον ΚοΪτά, που έκανε το σουτ, αλλά ο Κόστιτς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

26' Cooling break. Οι παίκτες είχαν την ευκαιρία να δροσιστούν και να πάρουν λίγες ανάσες.

39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από ασίστ του Μπίκοφ, ο Φουρτάδο με καταπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Στρακόσια για να κάνει το 0-1 για τους "κυανόλευκους". Η φάση ελέγχεται και από το VAR για πιθανό χέρι του Ρινγκ στην κόντρα, από την οποία η μπάλα έφτασε στον Μπίκοφ και αυτός μοίρασε στον Φουρτάδο. Καμία παράβαση τελικά, το γκολ μετράει κανονικά.

43' Ο Άμραμπαντ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με την κεφαλιά του Λιβάι Γκαρσία, να περνά πάνω από την εστία του Κόστιτς.

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+5' Λήξη του α' ημιχρόνου

53' Πολύ μεγάλη επέμβαση του Κορνέζου σε πλασέ του Λιβάι Γκαρσία που έχασε καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

58' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Λαμέλα και Ελίασον πέρασαν στις θέσεις των Πινέδα και Άμραμπαντ αντίστοιχα.

61' Τεράστια απόκρουση του Κόστιτς σε μια φάση που η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Λαμέλα με ωραία κάθετη, βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία που βγήκε απέναντι στον τερματοφύλακα της Λαμίας, πλάσαρε και ο Σέρβος απέκρουσε γκολκίπερ, απέκρουσε με τα πόδια, με τη μπάλα να επιστρέφει στον Γκαρσία και να βγαίνει στη συνέχεια εκτός αγωνιστικού χώρου.

67' Καλό δυνατό σουτ του Κοϊτά για την ΑΕΚ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κόστιτς.

69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Οι Οντουμπάτζο και Μάνταλος πέρασαν στις θέσεις των Ρότα και Σιμάνσκι αντίστοιχα.

70' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λιούμπισιτς "γέμισε" ωραία, με τον Ρινγκ να προλαβαίνει τον Κοϊτά και τον Λαμέλα να κάνει το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

71' Καλή ενέργεια του Λαμέλα, έστρωσε στον Οντουμπάτζο, αλλά το σουτ του πήγε άουτ σε μια ακόμη καλή φάση για την ΑΕΚ.

74' Διαγώνιο σουτ του Οντουμπάτζο για την ΑΕΚ μέσα από την περιοχή, με τον Κόστιτς να αποκρούει σε πρώτο χρόνο και να μπλοκάρει σε δεύτερο.

76-77' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Σάντμπεργκ και Ντεντάκης πέρασαν στις θέσεις των Αντράντε και Σαραμαντά αντίστοιχα.

78' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ πέρασε στη θέση του Λιούμπισιτς.

81' Σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, σε κόρνερ η μπάλα αφού βρήκε σε σώμα παίκτη της Λαμίας.

82' Μακρινό σουτ του Κοϊτά έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα έξω, σε μια φάση που ήλεγχε και ο Κόστιτς.

83' Ο Βλαχομήτρος έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Στρακόσια όμως το γκολ δε μέτρησε λόγω του ότι ο επιθετικός της Λαμίας, βρέθηκε σε θέση οφσάιντ.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τερεζίου πέρασε στη θέση του Ρινγκ.

87' Γκολ για την ΑΕΚ. Από εκτέλεση φάουλ του Λαμέλα στην "καρδιά" της άμυνας της Λαμίας, ο Μουκουντί έπιασε την κεφαλιά που νίκησε τον Κόστιτς για να κάνει το 1-1 για τον δικέφαλο.

90' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Σιμόνι και Αθανασακόπουλος πέρασαν στις θέσεις των Μέκιτς και Δοϊρανλή αντίστοιχα.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Ελίασον μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το γύρισμα και η μπάλα βρήκε στα πόδια των Γιαννούτσου και Κόστιτς για να καταλήξει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σέρβου γκολκίπερ και στη συνέχεια νέο κόρνερ για την ΑΕΚ.

90+5' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να πετύχει δεύτερο τέρμα. Ο Κοϊτά έπιασε το σουτ εκτός περιοχής της Λαμίας, με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κόστιτς.

90+6' Λήξη της αναμέτρησης.