"Άγγιξε" το πρώτο "τρίποντο" η Κύπρος στο Μπέλφαστ

Μετά από δύο ήττες και μία ισοπαλία, η Κύπρος έφτασε πολύ κοντά στο να «σπάσει το ρόδι» στον 2ο όμιλο της League C και, μάλιστα, εκτός έδρας. Ενώ προηγήθηκε με 2-0 της Βόρειας Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ, τελικά οι γηπεδούχοι με το γκολ του Έβανς στο 90΄+4 κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» και οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες, 2-2.

Απέναντι στην ομάδα που είχε αποσπάσει το μοναδικό της βαθμό (0-0) στη διοργάνωση μέχρι και σήμερα, στο ματς που έγινε στις 5 Ιουνίου στη Λάρνακα, το συγκρότημα του Νίκου Κωστένογλου απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο και με δύο τέρματα του Ανδρόνικου Κακουλή, ένα σε κάθε ημίχρονο, πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Ωστόσο, οι παίκτες του Ιαν Μπάρακλαφ δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν στο 71΄ με τον ΜακΝερ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν στην ισοφάριση με τον Εβανς. Χωρίς νίκη παραμένουν και οι δύο ομάδες (έχουν από δύο ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες) και θα δώσουν μάχη για το ποια θ' αποφύγει τον υποβιβασμό στη League D.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...