Ανώμαλη προσγείωση για τον Παναθηναϊκό

Η αθλητικότητα της Βιλερμπάν υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό σε ανώμαλη προσγείωση στο ΟΑΚΑ, δύο ημέρες μετά την εκκωφαντική νίκη του επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 70-84 από τους Γάλλους, για την 7η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 2-5, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την πέμπτη επιτυχία τους και πρώτη στην Ιστορία τους στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

«Δήμιος» του Παναθηναϊκού ο Έλι Οκόμπο με 35 πόντους, εκ των οποίων τους 25 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ καθοριστικός ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 μπλοκ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» απόψε την αδυναμία του από τα 6.75 (5/19 τρίποντα), τα 19 λάθη και την ασύνδετη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα άμυνά του, η οποία όχι δεν κατάφερε να περιορίσει τον επιθετικό οίστρο του Οκόμπο. Την ίδια στιγμή, στην επίθεση η Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντάριλ Μέικον (σημείωσαν από 16 πόντους) ήταν απελπιστικά μόνοι για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-45, 54-58, 70-84

Ο γρήγορος ρυθμός που επέβαλε με το... καλημέρα η Βιλερμπάν και το αλάνθαστο παιχνίδι της στην πρώτη περίοδο (0 λάθη), έβαλαν σε μειονεκτική θέση τον Παναθηναϊκό, που παρά το ξέσπασμα του στο 6΄, όταν και μείωσε σε 12-14, είδε στη συνέχεια τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, διαμορφώνοντας το 18-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» έδεσαν γρήγορα την άμυνά τους και με πρωταγωνιστή σε άμυνα και επίθεση τον Έβανς, έτρεξαν επιμέρους σκορ 12-3, προσπερνώντας στο 14΄ με 30-27.

Ωστόσο, η είσοδος και πάλι του Κώστα Αντετοκούνμπο αποσυντόνισε το «τριφύλλι», το οποίο μάταια προσπαθούσε να τον περιορίσει, με τον Έλληνα πάουερ φόργουορντ να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους (5/5 δίποντα), στέλνοντας -σε συνδυασμό με το buzzer beater τρίποντο του Οκόμπο- τη Βιλερμπάν στα αποδυτήρια στο +7 (38-45).

Με τον Οκόμπο να συνεχίζει από εκεί που είχε... σταματήσει στην επίθεση, εκθέτοντας την άμυνα του Παναθηναϊκού, η Βιλερμπάν μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας στο 25΄ με +8 (43-51). Με τον Γουεμπανιάμα να παίρνει τη σκυτάλη από τα 6.75 και τον Αντετοκούνμπο να συνεχίζει το καταστροφικό έργο του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, οι Γάλλοι έμειναν σε απόσταση μέχρι το 29΄ (50-58). Ο Παπαπέτρου από τα 6.75 προσπάθησε να δώσει το σύνθημα της αντεπίθεσης, αλλά οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από το 54-58 στο 30΄.

Στον... επίλογο του αγώνα και με εξαίρεση το 57-58 που έγραψε ο Μέικον στο 32΄, οι «πράσινοι» έδειξαν ανήμποροι για την υπέρβαση, μένοντας θεατές στον επιθετικό... μονόλογο του Οκόμπο, ο οποίος βρήκε στο κρισιμότερο σημείο τα μακρινά σουτ και στο 39΄ «σφράγισε» από τα 6.75 τη νίκη, εξασφαλίζοντας με δύο κολλητά τρίποντα μία μη αναστρέψιμη διαφορά 12 πόντων στο τελευταίο λεπτό του αγώνα...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Τραβίτσκι, Βικλίτσκι