Αποκλείσθηκε ο Ναδάλ

Αν και ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενος, ο αποκλεισμός του Ράφα Ναδάλ από ένα τουρνουά, πάντα θα είναι είδηση. Ο Ισπανός θρύλος του παγκοσμίου τένις, γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο Masters του Τορίνο και αποκλείσθηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης, στην οποία συμμετέχουν οι κορυφαίοι οκτώ τενίστες του πλανήτη.

Μετά την ήττα στα δύο σετ από τον Τέϊλορ Φριτζ (Νο 9 στον κόσμο) την Κυριακή, ο 36χρονος Ναδάλ (Νο 2) ηττήθηκε ξανά χωρίς να καταφέρει να πάρει ούτε ένα σετ από τον Φελίξ Οζιέ Αλιασίμ (Νο 6). Και δεδομένου ότι ο Κάσπερ Ρούουντ πήρε το πρώτο σετ στον αγώνα με τον Φριτζ, σήμανε και τον αποκλεισμό του Ισπανού από την συνέχεια του τουρνουά.

«Γενικά, ήταν καλύτερα από τις προάλλες», είπε ο Ναδάλ μετά το τέλος του αγώνα και πρόσθεσε: «Αλλά δεν ήξερα πώς να αρπάξω ούτε μια από τις ευκαιρίες που είχα. Οταν πήγε το παιχνίδι στο 4-3, ήταν φρικτό. Στην συνέχεια πάλεψα μέχρι το τέλος, αλλά όταν τα πράγματα πάνε έτσι, δεν είναι εύκολο να αλλάξεις την δυναμική ή το αποτέλεσμα. Ο αντίπαλός μου έπαιξε καλύτερα στα βασικά σημεία».

Ο Ναδάλ προέρχεται από σειρά τραυματισμών, που τον άφησαν αρκετό καιρό μακρυά από τα γήπεδα και ενδεικτικό της αγωνιστικής κατάστασης στην οποία παρουσιάσθηκε, είναι το γεγονός ότι στον αγώνα με τον Αλιασίμ, είχε πέντε break points, αλλά δεν αξιοποίησε κανένα, ενώ έσωσε μόνο δύο από τα τέσσερα που παραχώρησε στον αντίπαλό του.