Απομακρύνθηκε η πρόκριση για τον Ιωνικό

Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του, απέναντι στην Μονς Ενό, γνωρίζοντας την τρίτη διαδοχική ευρωπαϊκή ήττα του. Οι Νικαιώτες «έπεσαν» με το τελικό 74-77, για την 4η αγωνιστική του FIBA Europe Cup, βλέποντας το ρεκόρ τους στον 6ο όμιλο να υποχωρεί σε 1-3, με το οποίο απομακρύνεται ο στόχος της πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Για τους Βέλγους η σημερινή ήταν η πρώτη νίκη τους και πλέον ισοβαθμούν με τον Ιωνικό.

O Ιωνικός «αφυπνίστηκε» στον... επίλογο του αγώνα, επιστρέφοντας από το -7 (56-63 στο 30΄), αλλά λάθη και αστοχία στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα του στοίχισαν μία πολύτιμη νίκη. Ο Γόντικας ευστόχησε από το κέντρο του παρκέ στην εκπνοή, αλλά το σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση ήταν εκπρόθεσμο.

Οι Μουχαϊμίν Μουσταφά (21π.), Γιουτζίν Τζέρμαν (26π.) και Ιωσήφ Κολοβέρος (12π.), πάλεψαν μέχρι το τέλος για τον Ιωνικό, ενώ από τους Βέλγους ξεχώρισε ο Εμάνουελ Νζεκέσι (30π., 8ρ.).

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυναμικά στο ματς, κυριάρχησε στο παρκέ και στο τέλος της πρώτης περιόδου βρέθηκε στο +16 (29-13). Ωστόσο, το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκαν από αστοχία και λάθη του Ιωνικού, τα οποία βοήθησαν την Μονς Ενό να σηκώσει κεφάλι στο σκορ και να ξεφύγει στο 36΄ με +9 (64-73), έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ.

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν, ο Ιωνικός προσπάθησε για την υπέρβαση τρέχοντας μέχρι το 39΄ ένα σερί 8-0 για το 72-73, ενώ είχε την ευκαιρία για το προσπέρασμα, αν δεν αστοχούσε σε κομβικό λέι απ ο Γόντικας. Στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα ο Τζέρμαν έχασε την μπάλα και στη συνέχεια υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ (72-75 με 2/2β.). Ακολούθησε λάθος των Βέλγων στην επαναφορά, με τον Γόντικα να γράφει το 74-75 στα 11΄΄ για τη λήξη. Ένα νέο λάθος της Μονς Ενό έδωσε ακόμη μία ευκαιρία στην ελληνική ομάδα, αλλά ο Γόντικας υπέπεσε και αυτός σε λάθος με τον Μιντόγκο να κλειδώνει τη νίκη (74-77). Ο Γόντικας ευστόχησε στο τρίποντο από το κέντρο, που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά ήταν εκτός χρόνου...

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρούτεσιτς, Μπάκι, Τομάσοβιτς
ΙΩΝΙΚΟΣ: Αθηναίου, Τζέρμαν 26 (3), Γκιουζέλης 3 (1), Γόντικας 10, Μουχαϊμίν 21 (5), Αρσενόπουλος, Χουγκάζ, Κολοβέρος 12, Μούρτος, Όουενς 2.
ΜΟΝΣ: Κέιτζ 5 (1), Χένσον 9, Μιντόγκο 6, Μορτάντ 6, Νζεκέσι 30, Νέρι 2, Νίκολς 13 (2), Πενάβα 6.