«Αργυρός» ο Στεφανουδάκης

Το τέταρτο της μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική αποστολή, στο 11ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Κόμπε της Ιαπωνίας. Μετά τα δύο  ασημένια των Κωνσταντινίδη και Καμάρα και το χάλκινο του Ζησίδη, ο Μανώλης Στεφανουδάκης κατέκτησε ακόμη ένα αργυρό μετάλλιο, στον τελικό του ακοντισμού F54, με βολή στα 29.91μ. στην 4η προσπάθειά του.

Το χρυσό μετάλλιο με νέο ρεκόρ αγώνων πήρε ο Μεξικανός Ενταγκαρντ Γιάνεζ Φουέντε με βολή στα 30.25μ. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Σεργκέι Μακοφ (αγωνίζεται ως ουδέτερος) με βολή στα 29.82μ.

Σήμερα Παρασκευή (24/5), προτελευταία ημέρα των αγώνων, αγωνίστηκαν ακόμη η Στέλλα Σμαραγδή στον τελικό του μήκους γυναικών Τ47, όπου πήρε την 5η θέση με άλμα στα 5.45μ., που είναι και το καλύτερο φετινό της. Στην ίδια θέση (5η) τερμάτισε και ο Τάσος Βουγιουκλίδης στον τελικό των 100μ. Τ35 των ανδρών, με 14.27. Στον τελικό των 1500μ. Τ20 ανδρών, ο Γαβριήλ Αραμπατζής πήρε την 7η θέση, καθώς τερμάτισε σε 4:04.64 (καλύτερο φετινό του). Στον αυριανό τελικό της σφαίρας F34 προκρίθηκε ο Κωνσταντίνος Στυλιανάκης, με βολή στα 8.82μ., στην 3η του προσπάθεια.

Στην Ιαπωνία, για να παρακολουθήσει τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών, ταξίδεψε και ο πρόεδρος της ΕΠΕ και μέλος του Δ.Σ. της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, Γιώργος Καπελλάκης.