Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Αρχίζει το 90ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης

Μετά την περσινή «σπαστή» διεξαγωγή του σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, εξαιτίας των μέτρων αντιμετώπισης της πανδημίας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας επιστρέφει στην κανονική μορφή του. Η 90η διοργάνωση του θεσμού φιλοξενείται το τετραήμερο 9-12 Ιουνίου στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης, η οποία υποδέχεται ξανά την «αφρόκρεμα» της πισίνας μετά από 19 χρόνια.

Στους αγώνες έχουν δηλώσει συμμετοχή συνολικά 433 αθλητές/τριες από 71 ελληνικά σωματεία, καθώς και δέκα κολυμβητές/τριες από το εξωτερικό (Κύπρος, Κουβέιτ, Αίγυπτος, Αλβανία). Το «παρών» θα δώσουν σχεδόν όλα τα μεγάλα ονόματα, με εξαίρεση τον Ανδρέα Βαζαίο και τον Δημήτρη Μάρκο, μεταξύ αυτών η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Άννα Ντουντουνάκη, και οι «χάλκινοι» στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης, Κριστιάν Γκολομέεβ και Απόστολος Χρήστου.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα αποτελεί μία από τις τελευταίες ευκαιρίες (τελευταία σε εγχώρια διοργάνωση) για την επίτευξη ορίων πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Το εισιτήριο για την ιαπωνική πρωτεύουσα έχουν «σφραγίσει» μέχρι τώρα σε ατομικά αγωνίσματα οι Κριστιάν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Παπαστάμος, Κώστας Εγγλεζάκης, Δημήτρης Μάρκος και Άννα Ντουντουνάκη. Δεδομένη θεωρείται επίσης η συμμετοχή των Κώστα Μερετσόλια και Νόρας Δράκου στις «σκυταλοδρομίες» 4Χ100μ. μικτή ομαδική, ενώ ο Οδυσσέας Μελαδίνης αναμένεται να επικυρώσει στη Θεσσαλονίκη την παρουσία του ως μέλος της ομάδας 4Χ100μ. ελεύθερο.

Σε επίπεδο συλλόγων, ο Ολυμπιακός αναμένεται να κατακτήσει εύκολα τον 62ο τίτλο στην ιστορία του και 26ο συνεχόμενο.

Τα πρωινά αγωνίσματα αρχίζουν και τις τέσσερις ημέρες των αγώνων στα 9 π.μ. και τα απογευματινά στις 6 μ.μ., εκτός του Σαββάτου 12/6, οπότε η ώρα έναρξης θα είναι στις 5 μ.μ. Οι τελικοί και των τεσσάρων ημερών θα καλυφθούν τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Το πρόγραμμα:

ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 (πρωί): 50μ. ελεύθερο (προκρ.), 200μ. ύπτιο (προκρ.), 100μ. πεταλούδα (προκρ.), 1.500μ. ελεύθερο (Α, αργές σειρές), 800μ. ελεύθερο (Γ, αργή σειρά)
ΤΕΤΑΡΤΗ 9/6 (απόγευμα): 50μ. ελεύθερο (τελικοί), 200μ. ύπτιο (τελικοί), 100μ. πεταλούδα (τελικοί), 1.500μ. ελεύθερο (Α, γρήγορη σειρά), 800μ. ελεύθερο (Γ, γρήγορες σειρά), 4Χ100μ. ελεύθερο mixed (τελικές σειρές)
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 (πρωί): 50μ. ύπτιο (προκρ.), 200μ. ελεύθερο (προκρ.), 100μ. πρόσθιο (προκρ.), 200μ. πεταλούδα (προκρ.), 400μ. μικτή ατομική (προκρ.)
ΠΕΜΠΤΗ 10/6 (απόγευμα): 50μ. ύπτιο (τελικοί), 200μ. ελεύθερο (τελικοί), 100μ. πρόσθιο (τελικοί), 200μ. πεταλούδα (τελικοί), 400μ. μικτή ατομική (τελικοί), 4Χ100μ. μικτή ομαδική (τελικές σειρές)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/6 (πρωί): 50μ. πρόσθιο (προκρ.), 100μ. ελεύθερο (προκρ.), 200μ. μικτή ατομική (προκρ.), 1.500μ. ελεύθερο (Γ, αργή σειρά), 800μ. ελεύθερο (Α, αργή σειρά)
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11/6 (απόγευμα): 50μ. πρόσθιο (τελικοί), 100μ. ελεύθερο (τελικοί), 200μ. μικτή ατομική (τελικοί), 1.500μ. ελεύθερο (Γ, γρήγορη σειρά), 800μ. ελεύθερο (Α, γρήγορη σειρά), 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed (τελικές σειρές), 4Χ200μ. ελεύθερο (τελικές σειρές)
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/6 (πρωί): 50μ. πεταλούδα (προκρ.), 400μ. ελεύθερο (προκρ.), 100μ. ύπτιο (προκρ.), 200μ. πρόσθιο (προκρ.)
ΣΑΒΒΑΤΟ 12/6 (απόγευμα): 50μ. πεταλούδα (τελικοί), 400μ. ελεύθερο (τελικοί), 100μ. ύπτιο (τελικοί), 200μ. πρόσθιο (τελικοί), 4Χ100μ. ελεύθερο (τελικές σειρές)

 

Η «ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ»

ΕΤΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ       ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

1928 Χωρίς Βαθμολογία  Πειραιάς

1929 Χωρίς Βαθμολογία  Πειραιάς

1930 Ολυμπιακός        Πειραιάς

1931 Ολυμπιακός        Πειραιάς

1932 Ολυμπιακός        Πειραιάς

1933 Ολυμπιακός        Πάτρα

1934 Ολυμπιακός        Πειραιάς

1935 Ολυμπιακός        Μυτιλήνη

1936 ΚΟ Πειραιά        Πειραιάς

1937 Ολυμπιακός        Πειραιάς

1938 ΑΟΠ Φαλήρου       Π. Φάληρο

1939 ΑΟΠ Φαλήρου       Π. Φάληρο

1940 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1941 Δεν διεξήχθη

1942 Δεν διεξήχθη

1943 Δεν διεξήχθη

1944 Δεν διεξήχθη

1945 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1946 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1947 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1948 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1949 Εθνικός Πειραιά   Ζάππειο

1950 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1951 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1952 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1953 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1954 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1955 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1956 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1957 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1958 Παναθηναϊκός

     ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1959 ΑΟΠ Φαλήρου       Ζάππειο

1960 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1961 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1962 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1963 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1964 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1965 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1966 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1967 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1968 Παναθηναϊκός      Ζάππειο

1969 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1970 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1971 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1972 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1973 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1974 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1975 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1976 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1977 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1978 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1979 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1980 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1981 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1982 Ολυμπιακός        Ζάππειο

1983 Ολυμπιακός        Θεσσαλονίκη

1984 Ολυμπιακός        Ιλίσιο

1985 Ολυμπιακός        Ιλίσιο

1986 Ολυμπιακός        Παπαστράτειο

1987 ΠΑΟΚ              Καλαμάτα

1988 Ολυμπιακός        Θεσσαλονίκη

1989 Ολυμπιακός        Ηράκλειο

1990 Ολυμπιακός        Βόλος

1991 Ολυμπιακός        Θεσσαλονίκη

1992 Ολυμπιακός        Μαρούσι

1993 Ολυμπιακός        Μαρούσι

1994 Ολυμπιακός        Θεσσαλονίκη

1995 ΑΝΟ Γλυφάδας      Μαρούσι

1996 Ολυμπιακός        Μαρούσι

1997 Ολυμπιακός        Μαρούσι

1998 Ολυμπιακός        Ναύπλιο

1999 Ολυμπιακός        Μαρούσι

2000 Ολυμπιακός        Μαρούσι

2001 Ολυμπιακός        Μαρούσι

2002 Ολυμπιακός        Θεσσαλονίκη

2003 Ολυμπιακός        Γλυφάδα

2004 Ολυμπιακός        Παπαστράτειο

2005 Ολυμπιακός        Μεταμόρφωση

2006 Ολυμπιακός        Μαρούσι

2007 Ολυμπιακός        Μαρούσι

2008 Ολυμπιακός        Πτολεμαΐδα

2009 Ολυμπιακός        Άλιμος

2010 Ολυμπιακός        Κέρκυρα

2011 Ολυμπιακός        Άλιμος

2012 Ολυμπιακός        Τρίπολη

2013 Ολυμπιακός        Λαμία

2014 Ολυμπιακός        Άλιμος

2015 Ολυμπιακός        Άλιμος

2016 Ολυμπιακός        Άλιμος

2017 Ολυμπιακός        Μαρούσι

2018 Ολυμπιακός        Άλιμος

2019 Ολυμπιακός        Άλιμος

2020 Ολυμπιακός        Μαρούσι / Θεσσαλονίκη

 

ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΙ
61 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
12 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ*
11 ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ*
 1 ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
 1 ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ
 1 ΠΑΟΚ
 1 ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
* Παλαιό Φάληρο και Παναθηναϊκός «μοιράστηκαν» τον τίτλο το 1958
* Το 1928 και το 1929 δεν υπήρχε βαθμολογία
 
ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ
32 Γιαννιώτης Σπύρος
29 Κοσκινάς Βαγγέλης
28 Κοσκινάς Κώστας
 
ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ
37 Λυμπερτά Μαριάννα
32 Μαχαίρα Τόνια
26 Δάρα Σοφία
26 Σαρακατσάνη Κάτια

 

ΠΗΓΗ : ΑΠΕ

 

 

 

    

randomness