ΑΡΗΣ - ΠΑΣ Λαμία 5-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο πολύ σπουδαίος αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με τον Άρη που διεξάγεται στο "Κλεάνθης Βικελίδης" στο πλαίσιο της εμβόλιμης 12ης αγωνιστικής της Super League.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, θέλει να συνεχίσει τις πολύ καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί στο φετινό πρωτάθλημα και να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με θετικό γι' αυτή αποτέλεσμα, μετά το ισόπαλο, 2-2, κόντρα στο Βόλο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ζερβινιό, Μαντσίνι, Μάνου Γκαρθία, Πάλμα

ΠΑΣ Λαμία: Σαράνοβ, Αντέτζο, Κορνέζος, Σιμόν, Σαραμαντάς, Τσιλούλης, Σλίβκα, Γιακουμάκης, Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι, Ασκόβσκι

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

8' Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς για τη Λαμία, με τον Γιακουμάκη να κερδίζει στον αέρα τον Φαμπιάνο και να βγάζει φάτσα με τον Κουέστα τον Ντε Βινσέντι, αλλά η προβολή του τελευταίου πάει στο κέντρο της εστίας και στην αγκαλιά του Ισπανού πορτιέρε!

17' Γκολ για τον Άρη! Μετά από σέντρα του Μαντσίνι από τα αριστερά, ο Φαμπιάνο σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους για να πάρει την κεφαλιά και να νικήσει τον Σαράνοφ για να κάνει το 1-0 για τον Άρη.

20' Κόκκινη κάρτα στον Μπεχαράνο. Αποβολή για τον χαφ της Λαμίας με δεύτερη κίτρινη κάρτα, λόγω διαμαρτυρίας. Με δέκα παίκτες η Λαμία και μάλιστα πολύ νωρίς στο ματς.

27' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη στο ματς, όταν ο Ντε Βινσέντι έκανε το λάθος, ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μανού να αδειάζει τον Κορνέζο αλλά το τσιμπητό πλασέ που επιχείρησε στο τετ-α-τετ με τον Σαράνοφ, πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

33' Γκολ για τον Άρη. Ο Ζερβίνιο έκανε την προσωπική ενέργεια από δεξιά, πέρασε τον Κορνέζο, μπήκε στην περιοχή της Λαμίας, γύρισε τη μπάλα, με τον Σιμόν να διώχνει και τη μπάλα να σταματάει στον Πάλμα ο οποίος πλάσαρε για να κάνει το 2-0 για τους Θεσσαλονικείς.

35' Γκολ για τον Άρη. Ο Πάλμα με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή της Λαμίας, νίκησε τον Σαράνοφ και πάλι, για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τρίτο του Άρη στο ματς. Έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμίας, για το γεγονός ότι πριν η μπάλα φτάσει στον Πάλμα, ο Πίρσμαν έχει κάνει φάουλ στον Τσιλούλη. Δεν υπέδειξε κάτι ο διαιτητής, Σιδηρόπουλος.

38' Ο Σαράνοφ έσωσε την εστία του και από τέταρτο τέρμα, όταν ο Μαντσίνι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Φαμπιάνο έπιασε από κοντά την κεφαλιά με τον Σέρβο τερματοφύλακα να αποκρούει σε πρώτο χρόνο και να παραχωρεί το κόρνερ στη συνέχεια με τα πόδια.

42' Δοκάρι για τη Λαμία. Ο Ντε Βισέντι εκτέλεσε φάουλ και μετά από κεφαλιά του Ετέμπο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

45' Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Με αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η Λαμία. Οι Τζανδάρης και Νούνιες πέρασαν στις θέσεις των Ασκόφσκι και Ντε Βισέντι.

48' Δοκάρι για τον Άρη. Μετά από κεφαλιά του Φαμπιάνο.

58' Γκολ για τον Άρη. Οι "κιτρινόμαυροι" βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μαντσίνι ο οποίος μοίρασε δεξιά στον Πάλμα που πέτυχε και τέταρτο γκολ για τον Άρη, ολοκληρώνοντας το προσωπικό του χατ-τρικ.

65' Τριπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Καμάτσο, Γκρέι και Ντιόπ πέρασαν στις θέσεις των Ζερβίνιο, Μαντσίνι και Ματέο Γκαρσία.

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μποάκι πέρασε στη θέση του Τσιλούλη.

70' Ευκαιρία για τον Άρη. Το σουτ του Πάλμα, κόντραρε στο σώμα του Κορνέζου!

71' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποάκι για τη Λαμία, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κουέστα.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Σλίβκα.

85' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε πέρασε στη θέση του Ετέμπο.

90' Γκολ για τον Άρη. Ο Μάνου Γκαρθία έβγαλε την κάθετη στον Γκρέι που απέφυγε το μαρκάρισμα του Κορνέζου και έκανε το σουτ για να κάνει το 5-0 για τους γηπεδούχους.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.