Αστέρας Τρίπολης - ΠΑΣ Λαμία 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η πολύ σπουδαία αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Αστέρα Τρίπολης στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" της αρκαδικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των Play Out της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι", θέλουν τη νίκη - αποτέλεσμα που αγνοούν από την πρεμιέρα της σχετικής διαδικασίας όταν έφυγαν με το "τρίποντο" από το Αγρίνιο στο παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό - που θα τους επιτρέψει να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Απόλλωνα Σμύρνης αλλά θα επιδράσει και στην ψυχολογία των παικτών ενόψει της κρίσιμης συνέχειας.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς, έναν περισσότερο από την "Ελαφρά Ταξιαρχία" η οποία αγωνίζεται αυτή την ώρα στη Νίκαια, απέναντι στον Ιωνικό.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Βαλβέρδε, Χριστόπουλος, Άλβαρες, Κανελλόπουλος, Βαλιέντε, Σόνι, Μιχόπουλος, Πασκουάλ, Μπαράλες

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Λούκας, Τζανετόπουλος, Σιμόν, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδράρης, Ταϊρόν, Μανούσος, Καραμάνος

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

9' Κοντινή κεφαλιά ο Σίτο, ο Σαράνοφ μπλόκαρε στην πρώτη στιγμή του Αστέρα στο ματς.

10' Πρώτη πολύ καλή στιγμή για τον Αστέρα, όταν ο Σόνι έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνάει άουτ.

15' Ο Σόνι εκτέλεσε φάουλ για τον Αστέρα, με τον Μπαράλες να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά άουτ.

23' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μανούσος έγινε κάτοχος της μπάλας στο χώρο του κέντρου, μπήκε στην περιοχή του Αστέρα, αλλά το πλασέ που δοκίμασε ήταν αδύναμο με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

27' Σουτ του Σόνι για τον Αστέρα, η μπάλα κόντραρε και ο Σαράνοφ μάζεψε.

30' Νέο σουτ του Σόνι, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

45' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Μανούσος μετά από κόντρες, έγινε κάτοχος της μπάλας και μόνος απέναντι στον Τσιφτσή, αυτή τη φορά δεν αστόχησε κάνοντας το 0-1 για τη Λαμία σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα.

45' Ένα το λεπτό της καθυστέρησης

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

47' Δυνατό σουτ του Μιχόπουλου, η μπάλα πέρασε άουτ στην πρώτη καλή στιγμή του Αστέρα πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

48' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης να ισοφαρίσει, όταν ο Μπαράλες έκανε την κεφαλιά από κοντά, με τον Σαράνοφ να πραγματοποιεί τρομερή επέμβαση και να σκοράρει.

53' Ωραία ατομική ενέργεια του Σίτο, πέρασε τρεις παίκτες της Λαμίας, έκανε το σουτ με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει.

62' Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Οι Μπενίτο και Ιγκλέσιας, πέρασαν στις θέσεις των Μιχόπουλου και Κανελλόπουλου.

65' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Νούνιες πέρασε στη θέση του Ταϊρόν.

67' Ο Μπενίτο μέσα από τη μικρή περιοχή δεν μπορεί να σκοράρει για τον Αστέρα.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Προβυδάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Τσιφτσή για να κάνει το 0-2 για τη Λαμία και να... βάλει γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του.

81' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Γ. Παπαδόπουλος πέρασε στη θέση του Σίτο.

85' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Αραμπούλι και Γκέντσογλου πέρασαν στις θέσεις των Μανούσου και Μπεχαράνο αντίστοιχα.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Λήξη της αναμέτρησης. Η Λαμία πήρε τεράστια νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία!