Ο ΠΑΣ Λαμία παρέμεινε στην κατηγορία - Οι "κυανόλευκοι" αναδείχθηκαν ισόπαλοι, 0-0, με τον Ατρόμητο

Το στόχο της παραμονής στην κατηγορία, κατάφερε να πετύχει ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε το βράδυ του Σαββάτου (24/4) κόντρα στον Ατρόμητο στο γήπεδο του Περιστερίου για την 5η αγωνιστική των Play Out της Super League Interwetten, αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 και πήρε τον υπερπολύτιμο βαθμό που ήθελε για να καταφέρει να μείνει στη μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου, μετά και τα αποτελέσματα των παιχνιδιών που προηγήθηκαν, έπαιξε όσο χρειαζόταν για να έρθει ο "χρυσός" πόντος που την τοποθετεί εκ νέου στη Super League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου, αποφεύγοντας ακόμη και τους αγώνες μπαράζ! Αυτό γιατί, οι "κυανόλευκοι" έφτασαν τους 32 βαθμούς πλέον τη στιγμή που ο 12ος ΟΦΗ έχει 28 ενώ ο 13ος Παναιτωλικός (που αν μείνει σε αυτή τη θέση μέχρι το τέλος θα παίξει μπαράζ) μετά τη νίκη του στα Γιάννενα, έφτασε τους 27, ενώ η τελευταία, ΑΕΛ, έμεινε στους 24. Ακόμη και αν ο ΟΦΗ με τον Παναιτωλικό, νικήσουν την επόμενη αγωνιστική στα παιχνίδια που θα δώσουν και φτάσουν στους 31 και 30 βαθμούς αντίστοιχα, την τελευταία αγωνιστική των Play Out, οι δύο ομάδες διασταυρώνουν τα ξίφη τους, οπότε δεν γίνεται να πέσει η Λαμία στη 13η θέση, ξεκαθαρίζοντας από σήμερα την υπόθεσση παραμονή.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιδες, Νταβιώτης, Ραμπέγιο, Γιακουμάκης, Μανούσος.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Eπασί, Aντέτζο, Τζανετόπουλος, Βύντρα, Προβυδάκης, Mαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Καραμάνος.

1' Έναρξη του αγώνα

6' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τον Ατρόμητο, με τον Γιακουμάκη να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

23' Μακρινό σουτ του Ούμπιδες για τον Ατρόμητο, η μπάλα πέρασε άουτ.

25' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Παλαβαντισβίλι πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο που αισθάνθηκε ενοχλήσεις και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα.

33' Κόκκινη κάρτα για τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες συνεχίζουν με 10 πάικτες, αφού ο διαιτητής Καραντώνης, αφού συμβουλεύθηκε το VAR απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα το γκολκίπερ του Ατρομήτου, Γιαννιώτη, καθώς μπλόκαρε τη μπάλα ενώ βρισκόταν έξω από την περιοχή.

35' Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Θεοδωράκης, πέρασε στη θέση του Ραμπέγιο.

36' Η Λαμία πέτυχε γκολ με τον Ντέλετιτς, όταν ο Σέρβος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, η μπάλα βρήκε στο τείχος και στη συνέχεια νέο σουτ από τον Ντέλετιτς, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

39' Τελικά το γκολ που πέτυχε η Λαμία, δεν μέτρησε αφού ο διαιτητής, Καραντώνης, συμβουλεύθηκε το VAR και αποφάσισε ότι ο Ρόμανιτς ήταν εκτεθειμένος μπροστά από τον Θεοδωράκη την στιγμή που σούταρε ο Ντέλετιτς και σκόραρε και έτσι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, καθώς επηρέαζε τη φάση σύμφωνα με το ρέφερι Καραντώνη.

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν ο Σάλομον πάσαρε στο Γιακουμάκη, αυτός έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Επασί να αποκρούει σε κόρνερ.

45+4' Λήξη του α' ημιχρόνου.

55' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Νάτσος πέρασε στη θέση του Νταβιώτη.

61' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλακάκης πέρασε στη θέση του Βύντρα.

67' Ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Προβυδάκης έβγαλε ωραία σέντρα από τα δεξιά, με τον Γούτα να απομακρύνει τη μπάλα και αυτή έφτασε στον Μαρτίνεθ που δοκίμασε το μακρινό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

72' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Η πρώτη είναι αναγκαστική, με τον Πίτι να περνά στη θέση του Ρόμανιτς ο οποίος είχε ενοχλήσεις στον δικέφαλο μηριαίο και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς. Η δεύτερη ήταν του Βλάχου που πέρασε στη θέση του Προβυδάκη.

77' Σουτ του Ντέλετιτς για τη Λαμία έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

82' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Χριστοδουλόπουλος πέρασε στη θέση του Γιακουμάκη.

88' Μακρινό σουτ του Πίτι για τη Λαμία, η μπάλα άουτ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3' Λήξη της αναμέτρησης.