«Αυτοκτόνησε» η Νάπολι

Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στην κορυφή της Serie A μετά την 15η αγωνιστική, ωστόσο, η Νάπολι «αυτοκτόνησε» στη Ρέτζιο Εμίλια, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 απέναντι στη Σασουόλο.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι (αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις) προηγήθηκε 2-0 στο 60ό λεπτό κι όλα έδειχναν ότι θα έκανε «περίπατο», ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα», παίρνοντας την ισοπαλία, που έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς το 2-2 ισοδυναμεί... με νίκη!

Ο Κυριακόπουλος πέρασε αλλαγή στο 61΄ αντί του Ροζέριο και έδωσε την ασίστ στον Σκαμάκα για το 1-2, ενώ στο 89΄ ο Φεράρι έγραωε το τελικό 2-2. Οι «παρτενοπέι» διατηρήθηκαν στην κορυφή της κατάταξης, αλλά πλέον, η Μίλαν πλησίασε στο -1, ενώ η πρωταθλήτρια Ίντερ στο -2, μετά το άνετο 2-0 επί της Σπέτσια.

Η Μίλαν έβγαλε αντίδραση μετά το «χαστούκι» από την Σασουόλο στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και πέρασε από το «Λουίτζι Φεράρις» με 3-0 επί της Τζένοα, η οποία παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Το ματς κρίθηκε εν πολλοίς από το πρώτο 45λεπτο, όταν οι «ροσονέρι» πέτυχαν δύο τέρματα με τους Ιμπραΐμοβιτς και τον «χρυσό» σκόρερ του «Μετροπολιτάνο», Μεσίας, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο 30χρονος Βραζιλιάνος πέτυχε κι άλλο γκολ στο β΄ μέρος «σφραγίζοντας» το «τρίποντο» των φιλοξενούμενων.