Αγνώριστος εκτός έδρας ο Παναθηναϊκός

Από το 2017 και μετά, όταν άρχισε να μειώνεται κατά πολύ ο βαθμός ανταγωνιστικότητας του Παναθηναϊκού, μία απ’ τις βασικές αγωνιστικές «πληγές» του, ήταν οι επιδόσεις τους μακριά απ’ την (όποια) «ασφάλεια» του παρείχε η έδρα του σε Λεωφόρο Αλεξάνδρας ή ΟΑΚΑ.

Πενιχρές στατιστικές επιδόσεις ανά σεζόν, πάμπολλες απώλειες βαθμών και λιγοστά «διπλά», έχει καταγράψει την τελευταία τετραετία η σούμα του «τριφυλλιού», που με την προχθεσινή (Σάββατο, 18/09) ήττα στα Ιωάννινα, έφτασε πλέον τις 224 ημέρες χωρίς νίκη μακριά από το «σπίτι» του!

Το τελευταίο «διπλό» του Παναθηναϊκού σημειώθηκε στις 6 Φεβρουαρίου 2021 στο Περιστέρι, όπου οι «πράσινοι» νίκησαν με 3-2 τον Ατρόμητο με γκολ του Γιουνούς Σανκαρέ στο 84ο λεπτό. Ήταν το φινάλε μίας αήττητης διαδρομής (της μοναδικής «καλής» περιόδου του Παναθηναϊκού την περσινή σεζόν), όπου το «τριφύλλι» είχε σημειώσει 6 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Έκτοτε δεν επέστρεψε ποτέ ξανά στη «βάση» του με νίκη έπειτα από εκτός έδρας ματς σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή περιφέρεια, μένοντας μακριά απ’ τα «διπλά» για 224 ημέρες.

Συγκεκριμένα, σ’ αυτή την πορεία των 7,5 μηνών στο πρωτάθλημα της Super League (κανονική περίοδο και playoffs), ο Παναθηναϊκός κατέγραψε 4 ήττες (1-0 από τον Παναιτωλικό, 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα, 3-1 από τον Ολυμπιακό, 1-0 από τον ΠΑΣ Γιάννινα) και 4 ισοπαλίες (2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης, 1-1 με την ΑΕΚ, 0-0 με τον ΠΑΟΚ, 0-0 με τον Άρη), ενώ παράλληλα έχασε άλλη μία φορά από τον ΠΑΣ (2-1) στο πρώτο ματς του Κυπέλλου Ελλάδας, στην ουδέτερη έδρα του Αγρινίου όπου οι Γιαννιώτες αγωνίστηκαν ως τυπικά γηπεδούχοι.

Μία μακρά περίοδος «ανομβρίας», στην οποία οι «πράσινοι» καλούνται να βρουν γρήγορα... νερό, αρχής γενομένης από τον αγώνα της Τετάρτης (22/09, 20:30) με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 3η αγωνιστική της Super League, εάν θέλουν να παραμείνουν σε επαφή από νωρίς με τις πρώτες θέσεις και τους βασικούς στόχους τους την εφετινή σεζόν...