Έμεινε «ζωντανή» η Βουλιαγμένη

Παράταση πήραν οι τελικοί της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών, καθώς η Βουλιαγμένη επικράτησε 9-8 του Ολυμπιακού στο Λαιμό και μείωσε το σκορ της σειράς σε 2-1 νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν να έχουν το προβάδισμα για την κατάκτηση του 9ου συνεχόμενου τίτλου και θα έχουν την επόμενη ευκαιρία τους τη Δευτέρα (17/5, 18:00) στον Πειραιά, όπου θα διεξαχθεί το τέταρτο παιχνίδι.

Το πρόβλημα του Ολυμπιακού στον παίκτη παραπάνω (ή η καλή άμυνα της Βουλιαγμένης στον λιγότερο, αναλόγως από ποια πλευρά το βλέπει κανείς), που ήταν εμφανές και στους δύο πρώτους τελικούς, έγινε ακόμη πιο έντονο σήμερα. Με τους διαιτητές να καταλογίζουν συνεχώς αποβολές εκατέρωθεν, το 1/9 των "ερυθρολεύκων" στο πρώτο ημίχρονο διαμόρφωσε την αρχική εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν αντίστοιχα 4/7 σε αυτό το διάστημα (συν ένα πέναλτι), κράτησαν τους πρωταθλητές «άσφαιρους» για περίπου δέκα αγωνιστικά λεπτά και προηγήθηκαν 5-2, λίγο πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Ένα προσωπικό γκολ του Γενηδουνιά «ξεκόλλησε» την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, διαμόρφωσε το 5-3 του ημιχρόνου και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Με τον Μαξ Ίρβινγκ να δίνει τις λύσεις στον παίκτη παραπάνω, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 6-6, τρία λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ ο ΝΟΒ στη φάση της ισοφάρισης έχασε τον Κώστα Γκιουβέτση, που αποβλήθηκε με αντικατάσταση για διαμαρτυρία. Ο Αλαφραγκής έδωσε "ανάσα" στη Βουλιαγμένη, ο Ίρβινγκ εκ νέου απάντησε και οι δύο ομάδες μπήκαν ισόπαλες (7-7) στο τελευταίο οκτάλεπτο.

Ο Μπάσιτς με σουτ από την περιφέρεια έδωσε ξανά προβάδισμα στο ΝΟΒ, που προσπάθησε να το κρατήσει μόνο με την άμυνα. Στο 2΄20΄΄ πριν τη λήξη κι ενώ ο Ολυμπιακός έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, οι διαιτητές καταλόγισαν πέναλτι του Αλαφραγκή πάνω στην Αργυρόπουλο (προκαλώντας "έκρηξη" οργής στον πάγκο των γηπεδούχων) και ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε. Ο 'Αντριγια Μπάσιτς, όμως, με ένα πολύ δύσκολο σουτ σχεδόν στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης πέτυχε το τέταρτο προσωπικό του γκολ, 1΄52΄΄ πριν τη λήξη, και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, αφού οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν στις δύο τελευταίες επιθέσεις τους να βρουν ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις.

Η Βουλιαγμένη είχε 5/11 με παίκτη παραπάνω και 1/1 πέναλτι και ο Ολυμπιακός 3/14 (!) με παίκτη παραπάνω και 1/1 πέναλτι.

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Σκουμπάκης (π.π.), 1-1 Μπάσιτς (π.π.), 2-1 Γκιουβέτσης (πέναλτι), 2-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 3-2 Καλογερόπουλος (π.π.), 4-2 Γκιουβέτσης (π.π.), 5-2 Μυλωνάκης (π.π.), 5-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 5-4 Ίρβινγκ (π.π.), 6-4 Μπάσιτς (περιφέρεια), 6-5 Μουρίκης (φουνταριστός), 6-6 Ίρβινγκ (π.π.), 7-6 Αλαφραγκής (π.π.), 7-7 Ίρβινγκ (περιφέρεια), 8-7 Μπάσιτς (περιφέρεια), 8-8 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 9-8 Μπάσιτς (περιφέρεια).

Διαιτητές: Μπιράκης, Μπουδραμής

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 2-4, 2-1

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 2, Τρούλος, Γούβης, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 1, Χαλυβόπουλος, Κουρούβανης, Λόζινα, Μπάσιτς 4, Ανδρεάδης, Τσαταλιός, Βλάσσης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 3, Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Καπότσης, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ 3, Γαλανόπουλος