Εμφατική επιστροφή στις νίκες για Ζενίτ

Η Ζενίτ «ξέσπασε» πάνω στην Μπασκόνια, δίνοντας τέλος αρνητικό σερί των δύο ηττών της. Η ρωσική ομάδα, με ρεσιτάλ άμυνας σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, συνέτριψε με 83-54 τους Βάσκους στην Αγία Πετρούπολη, για την 7η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-3. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους και τέταρτη στο σύνολο.

Η διάρκεια στην επίθεση της Ζενίτ, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας της κυρίως από τα 6.75 (45.2%τρ., 14/31), σε συνδυασμό με την εξαντλητική άμυνα της δεύτερη και τρίτης περιόδου (κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 7 πόντους σε κάθε περίοδο), απλοποίησαν το έργο των Ισπανών, οι οποίοι εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας από το δεύτερο δεκάλεπτο και χωρίς να πάρουν το πόδι από το... γκάζι έφτασαν άνετα στο τελικό 83-54.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Τζόρνταν Λόιντ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από την Μπασκόνια ο Τζέισον Γκρέιντζερ με 13 πόντους δεν ήταν αρκετός για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-30, 65-37, 83-54