Ένα βήμα από το Βελιγράδι ο Ολυμπιακός...

Ο Ολυμπιακός ήξερε τι ήθελε και το πήρε στο Μονακό! Πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας που ο ίδιος είχε απωλέσει τη Μεγάλη Παρασκευή στο Game 2. Σε ένα ματς «θρίλερ» από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος στις βολές στο τέλος και πέρασε νικηφόρα με 87-83 από τη «Σάλα Γκαστόν Μεντεσάν», κάνοντας το 2-1 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague με τη Μονακό.

Έστω κι αν έχασε προβάδισμα 15 πόντων στις αρχές της 4ης περιόδου και παρά τα αμφιλεγόμενα σφυρίγματα των διαιτητών, όταν έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ στον Σλούκα και τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Οι παίκτες του τελευταίου δεν άφησαν αυτήν την φορά κανέναν να αμφισβητήσει ποια είναι η πιο έμπειρη και διψασμένη ομάδα για να βρεθεί στο Βελιγράδι (19-21 Μαΐου).

Την Παρασκευή (29/4), στις 22:00, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την ευκαιρία, με μία ακόμη νίκη, στο Μονακό, να κάνουν το 3-1 και να «σφραγίσουν» το εισιτήριο για το φάιναλ φορ. Στη χειρότερη περίπτωση που ηττηθούν, θα έχουν μία ακόμη ευκαιρία, μέσα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Στο Game 3, o Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ έδειξε τον δρόμο. Ο Κώστας Σλούκας με 21 πόντους ήταν αυτός που παρέλαβε την μπάλα στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού μετά την επαναφορά και με 2/2 βολές -από φάουλ του Μπέικον- «υπέγραψε» το “ happy end”. Ο Τόμας Ουόκαπ ήταν ο παίκτης «κλειδί» στην άμυνα, ενώ είχε συγκομιδή 13 πόντους με 2 τρίποντα, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ! Ο Ντόρσεϊ πρόσθεσε 11 πόντους, ενώ χωρίς την αμυντική παρουσία του Κώστα Παπανικολάου ίσως να μην είχαν φτάσει στη νίκη οι «ερυθρόλευκοι».

Η ομάδα του Πειραιά κράτησε στους 13 πόντους τον Μάικ Τζέιμς (με 10/10 βολές και 1/6 τρίποντα!). Ο Ντουέιν Μπέικον, όμως με 23 πόντους και 5/9 τρίποντα έκανε ό,τι μπορούσε για να βάλει σε θέση ισχύος την ομάδα του. Με δικό του τρίποντο, η Μονακό μείωσε σε 83-85, στα 6 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ουίλ Τόμας είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους σημείωσε ο Ντόντα Χολ.

Χωρίς τον Χασάν Μάρτιν παρατάχτηκε και στον 3ο αγώνα πλέι οφ με τη Μονακό ο Ολυμπιακός, καθώς ο Αμερικανός σέντερ δεν ξεπέρασε το αιμάτωμα στην έξω επιφάνεια του δεξιού μηρού.

Χωρίς τον Άλφα Ντιαλό, όπως και στη δεύτερη αναμέτρηση στο ΣΕΦ, αγωνίστηκε η Μονακό.

Οι πρόεδροι της ΚΑΕ Ολυμπιακός, Γιώργος και Παναγιώτης Αγγελοπουλος παρακολούθησαν δια ζώσης την αναμέτρηση στο Μονακό.

Με Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ οι Μονεγάσκοι είχαν στη βασική πεντάδα τους Βέστερμαν, Τζέιμς, Ουαταρά, Τόμας και Μοτιεγιούνας. Από νωρίς φάνηκε πως στη Σάλα Γκαστόν Μεντεσάν θα γινόταν ένα κλειστό παιχνίδι, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ανακατεύει την τράπουλα κάνοντας αρκετές αλλαγές στην 1η περίοδο. Ήδη μετά το 5-4 από βολή του Βεζένκοφ, στο παρκέ πέρασε ο Μιχάλης Λούντζης στη θέση του Ουόκαπ για να μαρκάρει τον Μάικ Τζέιμς που μετρούσε ήδη 3 πόντους από βολές κι ενώ ο Ντόρσεϊ είχε ισοφαρίσει σε 3-3. Με 5 γρήγορους πόντους του Λούντζη ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 7-9 και 9-11. Ο Σλούκας αντικατέστησε τον Ντόρσεϊ αμέσως μετά και με το τρίτο εύστοχο τρίποντο, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν με +3, 11-14.

Οι Τόμας, Μπέικον και Μοτιεγιούνας απαντούσαν από πλευράς Μονακό, αλλά ο καλός αμυντικά Φαλ είχε ένα καλό διάστημα επιθετικά και με 4 σερί πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο +4, 14-18. Όμως, η ομάδα του σταματούσε με φάουλ τους παίκτες της Μονακό (συγκεκριμένα είχε 9 στο 1ο δεκάλεπτο) δίνοντάς τους την ευκαιρία να μένουν στο παιχνίδι. Έτσι, ο Φαλ έφτασε νωρίς τα δύο φάουλ (επιθετικό στον Άντζουσιτς) με τον Λιβιό Ζαν-Σαρλ να παίρνει τη θέση του στο «5» εν τη απουσία του Χασάν Μάρτιν. Χολ και Μπέικον έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους (20-18) και μετά από 1 βολή του Σλούκα, ο ΜακΚίσικ που είχε πάρει τη θέση του Παπανικολάου έκανε ένα αχρείαστο φάουλ στον Μάικ Τζέιμς σε προσπάθεια του Αμερικανού για 3 λίγο πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Ο Τζέιμς ήταν εύστοχος και στις 3 βολές, ολοκληρώνοντας με 8 πόντους (μόνο από τη γραμμή των βολών τα 10 πρώτα λεπτά) για το 23-19 της 1ης περιόδου. Οι Μονεγάσκοι είχαν 11/14 βολές (2/7 ο Ολυμπιακός), 11 ριμπάουντ (7 η ομάδα του Πειραιά) και 0 λάθη (3 οι «ερυθρόλευκοι».

Μετά το 25-19 από τον πολύ καλό και απόψε Χολ (25-19), οι Πειραιώτες με σερί 5-0 από Ζαν-Σαρλ και Ουόκαπ μείωσαν στον πόντο (25-24). Ακολούθησαν τρίποντα από Μπέικον και Βεζένκοφ (28-27). Ο Ουόκαπ είτε με πίεση στην άμυνα είτε βγάζοντας ασίστ στον Βεζένκοφ είτε ευστοχώντας έξω από τα 6.75 κράτησε την ομάδα του Πειραιά σε αυτό το διάστημα (33-34), για το 33-38 (+5) με λύσεις από Ζαν-Σαρλ και Ντόρσεϊ. Αν και ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στον τομέα των ριμπάουντ παρέμεινε επιρρεπής στα λάθη, κάτι που αξιοποίησε ο Μοτιεγιούνας για να πετύχει 6 σερί πόντους (39-40). Το 2ο φάουλ του Ντόρσεϊ στον Τζέιμς έστειλε τον τελευταίο στη γραμμή των βολών (41-40 με 2/2) και τον πρώτο στον πάγκο (τη θέση του πήρε ο Παπανικολάου). Και τότε, ο Κώστας Σλούκας με 5 διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 41-45.

Με δύο τρίποντα από Ντόρσεϊ και Παπανικολάου ξεκίνησε την 3η περίοδο ο Ολυμπιακός, απάντηση στο δίποντο του Ουίλ Τόμας (43-51). Όμως, τα λάθη των «ερυθρόλευκων» έκαναν τον Μπαρτζώκα να... ουρλιάζει από τον πάγκο βλέποντας τη Μονακό ν’ απαντά με σερί 8-0, 51-51, (2 τρίποντα ο Μπέικον και δίποντο του Τόμας). Οι φωνές του Μπαρτζώκα έφεραν αποτελέσματα! Αμυντικά πιέζοντας τον Τζέιμς που είχε 1/7 σουτ έως εκείνη τη στιγμή και με πολυφωνία στην επίθεση: Σε αυτό το δεύτερο μισό της 3ης περιόδου, ο Ουόκαπ έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, ο Βεζένκοφ ήταν μέσα σε κάθε φάση, ενώ Ντόρσεϊ και Φαλ σε περιφέρεια και ρακέτα αντίστοιχα φώναζαν παρόντες.

Το αποτέλεσμα ένα σερί 12-0 για τον Ολυμπιακό και προβάδισμα με +12 (51-63)! Σλούκας, Παπανικολάου και Βεζένκοφ είχαν ζεσταθεί και έδιναν απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των παικτών του Σάσα Ομπράντοβιτς για ανατροπή. Με το σκορ στο 55-69 ο Μπέικον έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Παπανικολάου, αφού τον έπιασε από τον λαιμό στη διεκδίκηση του ριμπάουντ (τιμωρήθηκε όμως με τεχνική ποινή και ο φόργουορντ του Ολυμπιακού γιατί χειροκρότησε ειρωνικά). Ο Άντζουσιτς ευστόχησε στη βολή (56-69) και ο εξαιρετικός αμυντικά  Παπανικολάου στην 3η περίοδο, με 2/2 έκανε το 56-71 (+15). Ο Ντόντα Χολ αξιοποίησε την ασίστ του Τζέιμς για το 58-71 στο 30ο λεπτό.

Με δίποντο του Σλούκα ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο (58-73), αλλά η αστοχία των παικτών του Ολυμπιακού που ακολούθησε επέτρεψε στη Μονακό να βρει ρυθμό. Μαζί και με κάποιες... προκλητικές αποφάσεις των διαιτητών, οι Μονεγάσκοι απάντησαν με σερί 11-0 (από Χολ, Μπέικον, Τόμας και Λι), για το 69-73! Ποιες ήταν οι προκλητικές αποφάσεις; Ένα αντιαθλητικό φάουλ στον Σλούκα ενώ ήταν επιτιθέμενος (!) και μία τεχνική ποινή στον Γιώργο Μπαρτζώκα στα 5:29΄΄ πριν το τέλος. Ο Πάρις Λι έστειλε τον Σλούκα στη γραμμή του φάουλ (69-75), με τον ηγέτη του Ολυμπιακού να «γράφει» και το 69-77. Με 5 πόντους του Μπέικον και τρίποντο του Λι, η Μονακό ισοφάρισε σε 77-77, 2:41΄΄ πριν τη λήξη. Ο Ουόκαπ πήρε τη θέση του Παπανικολάου που έπαιζε με 4 φάουλ. Ο Ντόρσεϊ ανέβασε το σκορ για τους Πειραιώτες (77-79), αλλά έκανε παρακινδυνευμένο λέι απ αμέσως μετά, αστόχησε και ο Λι με τρίποντο αμέσως μετά έδωσε το προβάδισμα στη Μονακό (80-79). Ο Βέστερμαν έκανε φάουλ στον Ουόκαπ κι εκείνος ήταν εύστοχος (80-81).

Ο Βεζένκοφ πήρε το 5ο φάουλ του Τζέιμς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 80-83, στα 35 δεύτερα. Νέο φάουλ από τη Μονακό, αυτή τη φορά από τον Λι και για μία ακόμη φορά ο Ουόκαπ δεν λάθεψε (80-85), με 10 δεύτερα εναπομείναντα χρόνο. Όμως, στην επόμενη επίθεση των Μονεγάσκων, η μπάλα κατέληξε στον Μπέικον που με ένα μεγάλο σουτ έξω από τα 6.75 έριξε τη διαφορά στο καλάθι για τη Μονακό (83-85). Απέμεναν 6 δεύτερα για τον Ολυμπιακό. Στα σίγουρα χέρια του Σλούκα η μπάλα μετά την επαναφορά, με τον Μπέικον να τον σταματά με φάουλ στα 3 δεύτερα. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού έκανε αυτό που έπρεπε, πέτυχε και τις δύο βολές (83-87). Ο Μπέικον αστόχησε στο σουτ τριών πόντων και ο Ολυμπιακός είχε πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας και με 2-1 μπορούσε να είναι πιο αισιόδοξος για μία νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια και... μία απόβαση στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 41-45, 58-71, 83-87

Διαιτητές: Πουκλ (Σλοβενία), Γκαρθία (Ισπανία), Πάντερ (Γερμανία)

ΜΟΝΑΚΟ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λι 8 (2), Μπέικον 23 (5), Βέστερμαν, Τόμας 15 (1), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 9, Ουατάρα, Άντζουσιτς 3, Χολ 12, Τζέιμς 13 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (2), Ντόρσεϊ 11 (2), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης, Φαλ 9, Σλούκας 21 (2), Βεζένκοφ 17 (2), Πρίντεζης, Παπανικολάου 7 (1), Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ