Ενας Giannis δεν φέρνει την... άνοιξη

Οι Μπακς συνεχίζουν να ψάχνουν την αγωνιστική τους ταυτότητα και γνώρισαν την 4η συνεχόμενη ήττα τους. Το Μιλγουόκι έχασε με 113-124 από το Τορόντο και ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο Ελληνας σούπερ σταρ πάλεψε μόνος του και σημείωσε 34 πόντους (10/14 βολές, 9/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ενώ είχε 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Οι Ράπτορς ήταν καλύτεροι και είχαν πρωταγωνιστές τους Φρεντ ΒανΒλίτ με 33 πόντους (4/6 βολές, 7/10 δίποντα, 5/12 τρίποντα) και  Σιάκαμ που είχε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Οι Πέλικανς πέτυχαν σπουδαία νίκη απέναντι στο Μέμφις με 144-113. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζάιον Γουίλιαμσον (31 πόντους, 13/16 σουτ, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Ο σούπερ σταρ της Νέας Ορλεάνης έγινε ο μοναδικός παίκτης στο NBA με μέσο όρο πάνω από 23 πόντους ανά αγώνα και ποσοστό 60%. Για τους ηττημένους, ο Μοράντ ήταν ο καλύτερος παίκτης και σημείωσε 28 πόντους.

Εντυπωσιακό παιχνίδι ανάμεσα στους Σανς και τους Νετς, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη στο... νήμα. Το Μπρούκλιν επικράτησε με 128-124 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Χάρντεν που σημείωσε 38 πόντους από 9/11 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/5 βολές, 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 36:49 λεπτά που αγωνίστηκε.

Για το Φοίνιξ ξεχώρισαν οι Ντέβιν Μπούκερ με 22 πόντους με 7 ασίστ κι ο Κρις Πολ με 29 πόντους από 8/12 δίποντα, 4/8 τρίποντα, με 7 ασίστ.