Euro 2020: Η απονομή του τροπαίου στην Πρωταθλήτρια Ιταλία

Η στιγμή της απονομής του τροπαίου στους Πρωταθλητές Ιταλούς - Απογοητευμένοι οι Άγγλοι, έπαιρναν τα μετάλλια και τα έβγαζαν αμέσως.

Η Ιταλία είναι η νικήτρια του Euro 2020. Οι λεγεωνάριοι του Ρομπέρτο Μαντσίνι επικράτησαν 3-2 επί της Αγγλίας, κατακτώντας το βαρύτιμο τρόπαιο (1-1 κανονική διάρκεια και πέναλτι).

Όπως γράφει το SPORT24, οι ατζούρι κατέκτησαν τον δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας τους, το πρώτο έπειτα από 53 χρόνια. Ήρωας ήταν ο Τζίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε το καθοριστικό πέναλτι του Σακά, ενώ νωρίτερα είχε αποκρούσει και του Σάντσο.

Ονειρεμένη ήταν η εκκίνηση για την Αγγλία, ανοίγοντας το σκορ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, έχοντας για σκόρερ τον Λουκ Σο.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε 1-1, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το σκορ παρέμεινε ισόπαλο κατά τη διάρκεια της παράτασης και οι αντίπαλοι έλυσαν τις διαφορές στα πέναλτι. Στη διαδικασία των πέναλτι η Ιταλία επικράτησε με 3-2 και κατέκτησε το Euro 2020 μετά το 1968.