«Εξάσφαιρη» η Ομόνοια, ήττα στις λεπτομέρειες για την Πάφο

Το «εισιτήριό» της για το Group Stage του Conference League σφράγισε κατά 99,9% της Ομόνοια, καθώς συνέτριψε τη Ζίρε από το Αζερμπαϊτζάν με 6-0 στο νέο «ΓΣΠ» και μετέτρεψε σε... τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (29/8).

Οι «τριφυλλοφόροι» σημείωσαν από τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος προηγήθηκαν με 3-0 χάρις στα γκολ των Χαμάς (13'), Σεμέδο (34' πέν.), Στεπίνσκι (45'+1'), ενώ συνέχισαν το... πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα των Στεπίνσκι (54'), Εβάντρο (60') και Σεμέδο (70'). Στο 31' ο Σεμέδο έχασε πέναλτι για την Ομόνοια για να δώσει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Λίγο αργότερα η Πάφος ηττήθηκε με 1-0 απ' την Κλουζ του Παναγιώτη Ταχτσίδη στη Ρουμανία και θα ψάξει την ανατροπή την επόμενη εβδομάδα στο «Στέλιος Κυριακίδης». Ο Κορένικα στο 17' σημείωσε το μοναδικό γκολ για την Κλουζ, η οποία έμεινε με δέκα παίκτες στο 40' μετά την απευθείας αποβολή του Ντέατς, αλλά η Πάφος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημά της για να βρει γκολ ισοφάρισης ως το φινάλε.

Στις πρώτες αναμετρήσεις των play-off του Conference League 2024/25 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: