«Χαμογέλασε» στην παράταση το Λαύριο

Τη δεύτερη νίκη του στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League πανηγύρισε το Λαύριο στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 95-86 της Νίζνι Νόβγκοροντ στην παράταση (80-80κ.α.), για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, βελτιώνοντας σε 2-1 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας την ουραγό στην τρίτη ήττα της.

Σε μία προβληματική επιθετικά βραδιά, το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό για 40 λεπτά, εξαργυρώνοντας τη σπουδαία εμφάνιση του Τάισον Κάρτερ (35π. με 8/12δ., 5/8τρ., 4/6β.) και τη 1/2 βολές του Γερομιχαλού στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την οποία γράφτηκε το 80-80 και η ελληνική ομάδα απέκτησε ακόμη μία ευκαιρία για τη νίκη στην παράταση. Μία ευκαιρία που παραλίγο να... κλωτσήσει με τα λάθη της στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, όταν βρέθηκε στο -1 (79-80), μετά από τρίποντο του Στρέμπκοφ (21π.).

Ωστόσο, στο επιπλέον πεντάλεπτο το Λαύριο δεν είχε διάθεση για νέο... θρίλερ και ενεργοποιώντας την άμυνα του έτρεξε αρχικά ένα γρήγορο σερί 8-0 για το 88-80, ενώ με επιμέρους σκορ 15-6 έκοψε με άνεση το νήμα του τερματισμού.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 49-44, 62-59, 80-80κ.α., 95-86 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Μπαλντίνι, Γιάκομπς

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 35 (5), Γκόινς 5 (1), Κακλαμανάκης 10, Λούις 11 (1), Μουράτος 15 (1), Αμίνου, Γερομιχαλός 4, Νικολαΐδης 7 (1), Περσίδης 4, Σμιθ 4 (1).

ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Τσάντοφ 6, Γκάνκεβιτς 4, Λιτσούτιν 6, Πλατόνοφ 2, Στρέμπκοφ 21 (5), Αντίποφ 7 (1), Φρεϊμάνις 8 (1), Γιοβάνοβιτς 7, Καρντανακασβίλι, Κουλάγκιν 12 (2), Σιτνίκοφ, Τορόποφ 13 (1).