Η Γιουνάιτεντ 2-2 με την Άστον Βίλα στο Περθ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε την προ-σεζόν περιοδεία της στην Ασία και την Αυστραλία με ισοπαλία 2-2 εναντίον της Άστον Βίλα στο Περθ,  αποτέλεσμα που έφτασε μετά από τρεις σερί νίκες.

Ο Άγγλος  διεθνής επιθετικός Τζέιντον Σάντσο σημείωσε το τρίτο του γκολ σε τέσσερα φιλικά παρά το βρεγμένο γήπεδο λόγω της δυνατής βροχής που έπληξε το Περθ νωρίτερα την ίδια μέρα.
 Ο Σάντσο, που άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό, δημιούργησε το δεύτερο γκολ της Γιουνάιτεντ με μια σέντρα που ανάγκασε τον Πολωνό αμυντικό της Βίλα, Μάτι Κας να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του (42’).

Ξεκινώντας στο ημίχρονο από τον προπονητή του Στίβεν Τζέραρντ, ο Λέον Μπέιλι επέτρεψε στην Άστον Βίλα να μειώσει το σκορ (49’), πριν ο Κάλουμ Τσέιμπερς ισοφαρίσει με κεφαλιά στις καθυστερήσεις (90+3).

Υπό τον νέο προπονητή Έρικ τεν Χαγκ, η Γιουνάιτεντ τελειώνει την περιοδεία της αήττητη μετά από τρεις νίκες επί της Λίβερπουλ, της Μελβούρνης Βίκτορι και της Κρίσταλ Πάλας.
 Ξεκινάει τη νέα σεζόν στην Premier League εναντίον της Μπράιτον στις 7 Αυγούστου.

Η Άστον Βίλα, 14η στο τελευταίο αγγλικό πρωτάθλημα, θα ξεκινήσει την Premier League με αντίπαλο την Μπόρνμουθ στις 6 Αυγούστου.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...