Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Η μάχη των 106 ομάδων για την πρόκριση

Ο Άρης (27/7) και ο ΠΑΟΚ την Πέμπτη (28/7) διεκδικούν -με διαφορετικές προϋποθέσεις- μεταξύ των 106 ομάδων του Β΄ προκριματικού γύρου του Europa Conference League τη συνέχειά τους στη διοργάνωση και την πρόκριση στον επόμενο γύρο της.

 Μία πρόκριση που δείχνει τυπική διαδικασία για τον Άρη, μετά την ευρεία νίκη του (5-1) πριν μία εβδομάδα απέναντι στην Γκόμελ, την οποία θα επιδιώξει να «σφραγίσει» εκ νέου στη Θεσσαλονίκη, αυτή τη φορά ως τυπικά φιλοξενούμενος απέναντι στους Λευκορώσους.

 Με μειονέκτημα δύο γκολ (2-0) θα ξεκινήσει ο ΠΑΟΚ τη δική του προσπάθεια απέναντι στη Λέφσκι, μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας στη Σόφια.
 Όπως είναι γνωστό από την προηγούμενη σεζόν, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

 Από τις 106 ομάδες αυτή της φάσης, οι 13 προέρχονται από τον 1ο προκριματικό γύρο του Champions League, οι 3 από τον προ-προκριματικό γύρο, 30 είναι νικήτριες του 1ου προκριματικού γύρου του Europa Conference League, ενώ ακόμη 60 ομάδες, ανάμεσά τους Άρης και ΠΑΟΚ, «μπήκαν» σε αυτή τη φάση.
 Η τρίτη ελληνική ομάδα της διοργάνωσης, ο Παναθηναϊκός, ξεκινάει την διαδρομή του από τον 3ο προκριματικό γύρο.

 Το πρόγραμμα των αγώνων ρεβάνς (σε παρένθεση τα αποτελέσματα των πρώτων αναμετρήσεων) του Β΄ προκριματικού γύρου του Europa Conference League έχουν ως εξής:


Τρίτη 26/7:
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-Τομπόλ (Καζακστάν)            (0-2)
Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)                   (4-0)
Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)     (0-2)

 

Τετάρτη 27/7:
Ίντερ Εσκαλάδες (Ανδόρα)-Κλουζ (Ρουμανία)                   (0-3)
ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία)         (2-3)                
21:00 Γκόμελ (Λευκορωσία)-ΑΡΗΣ                              (1-5) 
Κλακσβίκαρ (Νησιά Φαρόε)-Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο)    (0-0)

Πέμπτη 28/7:
20:30 ΠΑΟΚ-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)                        (0-2)     
Ντουναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία)-Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε)      (2-0)
Λεβάντια (Εσθονία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα)                      (2-3)
Ζρίνσκι (Βοσνία)-Τίρανα (Αλβανία)                           (1-0)
ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)                  (0-0)
Οσιγεκ (Κροατία)-Κιζιλζάρ Πετροπαβλόβσκ (Καζακστάν)         (2-1)
Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)              (1-0)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Λιεπάγια (Λετονία)                  (1-0)  
Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία)-Αραράτ Αρμένια (Αρμενία)      (0-0)
Σκεντίγια (Β. Μακεδονία)-Βαλμιέρα (Λετονία)                 (2-1)
ΤΣΣΚΑ Σ. (Βουλγαρία)-Μακεντόνιγια Σκοπίων (Β. Μακεδονία)    (0-0)
Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία)             (0-5)
Στεάουα (Ρουμανία)-Σαμπουρτάλο (Γεωργία)                    (0-1)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν)               (3-0)
Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Σεϊναγιόκι (Φινλανδία)                 (1-0)
Ελφσμποργκ (Σουηδία)-Μόλντε (Νορβηγία)                      (1-4)
Βαντούζ (Λιχτενστάιν)-Κόπερ (Σλοβενία)                      (1-0)
Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)-Κουόπιο (Φινλανδία)                (2-2) 
Βίμποργκ (Δανία)-Σούντουβα (Λιθουανία)                      (1-0) 
Μπρόντμπι (Δανία)-Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία)                   (1-1)
Ρίγα FC (Λετονία)-Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)                    (3-0) 
Ντρίτα (Κόσοβο)-Αντβέρπ (Βέλγιο)                            (0-0)
Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)-Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)            (0-1)
Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία)-Βασιλεία (Ελβετία)               (0-2)
Ραντνίτσκι (Σερβία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα)              (2-2)
Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Φεχερβάρ (Ουγγαρία)                 (1-4)
Λάτσι (Αλβανία)-Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία)             (0-0)           
Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)            (0-0)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ)             (4-0)          
Βίκινγκ (Νορβηγία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)                   (0-0)
Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Αρης Λεμεσού (Κύπρος)          (0-2)
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)        (1-2) 
Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία)              (1-1) 
Ολίμπια Λ. (Σλοβενία)-Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία)     (1-3)
Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο)         (4-1)
Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα)-Βελέζ (Βοσνία)                     (1-0)
Νιουτάουν (Ουαλία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)                (1-4)
Τούζλα Σίτι (Βοσνία)-Αλκμααρ (Ολλανδία)                     (0-1)
Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Ριέκα (Κροατία)                     (2-1)
Μούρα (Σλοβενία)-Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία)                    (1-1) 
Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)-Μάδεργουελ (Σκωτία)                (1-0)
Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Βλάζνια (Αλβανία)         (1-1)
Κόνιασπορ (Τουρκία)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)             (3-0)
Αστάνα (Καζακστάν)-Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία)               (0-5)
Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)-Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία)       (0-2)
Ακαδημία Πούσκας (Ουγγαρία)-Γκιμαράες (Πορτογαλία)          (0-3)

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

 

randomness