Η Βενεζουέλα στους «16» του Κόπα Αμέρικα, ο Πινέδα έχασε πέναλτι

Η Βενεζουέλα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, επικρατώντας με 1-0 του Μεξικού, ενώ η Τζαμάικα αποκλείσθηκε, μετά την ήττα με 3-1 που γνώρισε από τον ισημερινό.

Ενα πέναλτι, που κατελόγισε ο διαιτητής μετά το δυνατό μαρκάρισμα του Χουλιάν Κινόνες στον Τζον Αραμπούρου, έκρινε την αναμέτρηση, καθώς ο αρχηγός της εθνικής Βενεζουέλας, Σάλομον Ροντόν ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» στο 57ο λεπτό. Με αυτήν την νίκη, η Βενεζουέλα εξασφάλισε την πρώτη θέση στον Β` όμιλο, ανεξάρτητα απο τα αποτελέσματα στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική.

Ο Αργεντινός προπονητής της Βενεζουέλας, Φερνάντο Μπατίστα, εξήρε την απόδοση του τερματοφύλακα Ραφαέλ Ρόμο, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα στην επιτυχία της ομάδας του, κυρίως με την απόκρουση του πέναλτι που εκτέλεσε ο άσος της ΑΕΚ, Ορμπελίν Πινέδα στο 87ο λεπτό.

«Εάν ο Ράφα πρέπει να είναι ο παίκτης του αγώνα στους επόμενους αγώνες και νικήσουμε, ας είναι ο παίκτης του αγώνα» σχολίασε ο Μπατίστα, ενώ ο Ρόμο ήταν εξαιρετικός και στην νίκη με 2-1 επί του Ισημερινού στον εναρκτήριο αγώνα του τουρνουά για την Βενεζουέλα.

Νωρίτερα, ο Ισημερινός επικράτησε με 3-1 της Τζαμάϊκας, χάρη στα τέρματα των Πλάμερ (13` αυτογκόλ),  Πάεζ (45` πέναλτι) και Μίντα (90`), ενώ οι ηττημένοι μείωσαν με τον Μάικλ Αντόνιο (54`).

Την ερχόμενη Κυριακή, το Μεξικό και ο Ισημερινός θ΄αναμετρηθούν στον τελικό πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς ο νικητής θα εξασφαλίσει μία θέση τα προημιτελικά (σ.σ. ο Ισημερινός έχει καλύτερο συντελεστή τερμάτων).