Ιωνικός - ΠΑΣ Λαμία 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο "τελικός" παραμονής του ΠΑΣ Λαμία κόντρα στον Ιωνικό που διεξάγεται στο γήπεδο της Νεάπολης στη Νίκαια στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των Play Out της Stoiximan Super League.

Οι "κυανόλευκοι" ψάχνουν δύο αποτελέσματα αφού με νίκη ή και ισοπαλία, θα καταφέρουν να μείνουν στην κατηγορία, ενώ ο Ιωνικός θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει σε παραμονή.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Ελευθεριάδης, Κάνιας, Σάκιτς, Φαντιγκά, Μασάς, Μάντζης.

ΠΑΣ Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Παπαδόπουλος, Μαρτίνεθ, Τσιλούλης, Τζανετόπουλος, Μεδίνα, Αμπάντα, Σιμόν, Στάνκο, Σλίβκα, Νούνιες.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

3' Ο Νούνιες έκλεψε τη μπάλα από τους παίκτες του Ιωνικού, έκανε κάποια μέτρα και δοκίμασε το μακρινό σουτ, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

5' Πρώτη απειλή και από πλευράς Ιωνικού. Ο Σάκιτς γύρισε από τα δεξιά, ο Ελευθεριάδης δεν έκανε το κοντρόλ που ήθελε, αλλά είχε και δεύτερη ευκαιρία, με την άμυνα της Λαμίας ωστόσο να απομακρύνει.

9' Δυνατό σουτ του Μασάς, για τον Ιωνικό, λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

16' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Μαρτίνεθ να δοκιμάζει το μακρινό σουτ και τον Χουτεσιώτη να παραχωρεί δύσκολα το κόρνερ.

26' Δυνατό μακρινό σουτ του Μύγα για τον Ιωνικό, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κοσέλεφ.

29' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Αμπάντα έβγαλε φοβερή σέντρα από τα αριστερά και ο Μαρτίνεθ με σουτ στην κίνηση, ανάγκασε τον Χουτεσιώτη σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

30' Γκολ για τον Ιωνικό. Ο Βαλεριάνος εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Ελευθεριάδης με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Κοσέλεφ για να κάνει το 1-0 για τον Ιωνικό.

37' Γκολ για τον Ιωνικό. Ο Κάνιας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Λαμίας, κι αφού η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι, νίκησε τον Κοσέλεφ, για να κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

45+3' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία, να μειώσει και να... ξαναμπεί στο ματς όταν ο Σιμόν έκανε το σουτ εκτός περιοχής του Ιωνικού, με τη μπάλα να σταματά στη συμβολή των δοκών του Χουτεσιώτη.

45+3' Λήξη του α΄ημιχρόνου.

46' Έναρξη του β΄ημιχρόνου.

46' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Τόσιτς και Σαραμαντάς πέρασαν στις θέσεις των Μαρτίνεθ και Αμπάντα, αντίστοιχα.

52' Κεφαλιά του Σλίβκα για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε άουτ.

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Τσιλούλης έδωσε στον Νούνιες που έπαιξε ωραία με πλάτη τον Τσιγκρίνσκι, γύρισε το σώμα του και νίκησε τον Χουτεσιώτη, για να κάνει το 2-1 και να ξαναβάλει την ομάδα της Φθιώτιδας στο παιχνίδι.

60' Αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Σόουζα πέρασε στη θέση του Ελευθεριάδη.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ρόμανιτς πέρασε στη θέση του Τσιλούλη.

68' Πολύ μεγάλη διπλή απόκρουση του Κοσέλεφ, αρχικά σε μακρινό σουτ του Βαλεριάνου και στη συνέχεια σε σουτ του Μάντζη από κοντά. Στη συνέχεια της προσπάθειάς του, ο Μολδαβός τερματοφύλακας έδειξε να τραυματίζεται στο χέρι, ωστόσο συνεχίζει κανονικά.

69' Διπλή αλλαγή για τον Ιωνικό. Οι Σεμπά και Γούλερι πέρασαν στις θέσεις των Μασάς και Φαντιγκά.

72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Τόσιτς με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Χουτεσιώτη για να ισοφαρίσει για τη Λαμία και να της δώσει το "φιλί της ζωής", επαναφέροντάς τη στο δρόμο της παραμονής.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μανούσος πέρασε στη θέση του Σλίβκα.

76' Αλλαγή για τον Ιωνικό. Ο Λοβέρα πέρασε στη θέση του Ρομαό.

77' Ευκαιρία για τον Ιωνικό, όταν ο Μάντζης λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της λαμιώτικης άμυνας, αλλά τον σταμάτησε ο Κοσέλεφ.

81' Τραυματίστηκε ο Σαραμαντάς και δεν μπορεί να συνεχίσει να ενισχύει τη Λαμία.

84' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλαντωνόπουλος πέρασε στη θέση του Σαραμαντά που δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.

90' Εννέα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+3' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία να βρει και τρίτο τέρμα, αλλά ο Χουτεσιώτης σταμάτησε τον Βασιλαντωνόπουλο.

90+9' Λήξη της αναμέτρησης. Η Λαμία παρέμεινε στη Super League!!!

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου Κλαίω Φοβάμαι, μήπως κανείς δεν το κάνει για μένα.Να εξοφλήσω ενοχές, που ακόμη χρωστάω.Θυσία σε θεό αδικίας, με δύναμη ψυχής κουρασμένης,...