Ήρωας της Λίβερπουλ ο Καρβάλιο

Ο 20χρονος Πορτογάλος μέσος, Φάμπιο Καρβάλιο, εξελίχθηκε σε ήρωα της Λίβερπουλ, χαρίζοντας στους «κόκκινους» τη νίκη επί της Νιουκάστλ με 2-1 στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έφτασε μία ανάσα από την τρίτη της ισοπαλία σε πέντε αγώνες και δεύτερη εντός έδρας, αλλά ο νεαρός άσος είχε διαφορετική άποψη. Πέρασε ως αλλαγή, με τον Κώστα Τσιμίκα, στο 71ο λεπτό αντί του Αλεξάντερ Αρνολντ (ο Έλληνας αριστερός μπακ πήρε την θέση του Ρόμπερτσον) και στο 98΄ από ασίστ του Σαλάχ έστειλε τους γηπεδούχους και τους οπαδούς τους... στον έβδομο ουρανό.

Μια νίκη (δεύτερη στο πρωτάθλημα) που χρειαζόταν τόσο πολύ η Λίβερπουλ για να μην χάσει από νωρίς την επαφή της με την κορυφή. Πλέον, απέχει επτά βαθμούς από την πρωτοπόρο Άρσεναλ και πέντε από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι που ακολουθεί.

Στο ντέρμπι του Λονδίνου η Γουέστ Χαμ πέτυχε δύο γκολ με την Τότεναμ, αλλά το πρώτο ήταν αυτογκόλ, με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο (1-1).

Άρσεναλ και Χάαλαντ... το βιολί τους. Οι «κανονιέρηδες» εξακολουθούν να μην έχουν καμμία απώλεια από την έναρξη της περιόδου (η μοναδική ομάδα) και με το 5 στα 5 που έκαναν (2-1 την Άστον Βίλα) παραμένουν στο ρετιρέ της Premier League, ενώ η «ερωτική σχέση» του στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι με τα δίχτυα παραμένει αναλλοίωτη και στα γήπεδα της Αγγλίας!

Η Άστον Βίλα έβαλε δύσκολα στην Άρσεναλ, παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Αρτέτα βρήκε τον τρόπο να «απαντήσει» γρήγορα στο γκολ της ισοφάρισης που πέτυχαν οι «χωριάτες» και να επικρατήσει με 2-1, φτάνοντας στην 5η συνεχόμενη νίκη της σε ισάριθμα ματς από την έναρξη της περιόδου. Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Ντούγκλας Λουίζ (μπήκε στο 73΄) ισοφάρισε προσωρινά για την Άστον Βίλα, αλλά οι Λονδρέζοι απάντησαν άμεσα με τον Μαρτινέλι (77΄) και πήραν το «τρίποντο».

Απίστευτα πράγματα κάνει ο Έρλινγκ Χάαλαντ στο ξεκίνημα του στην Premier League. Ο στράικερ της Μάντσεστερ Σίτι, μετά το χατ τρικ επί της Κρίσταλ Πάλας πριν από τέσσερις ημέρες (27/08), πέτυχε σε δεύτερη σερί αγωνιστική άλλα τρία γκολ, αυτή την φορά επί της Νότιγχαμ, οδηγώντας τους «Πολίτες» σε άνετη επικράτηση στο «Ετιχαντ» με 6-0 επί της Φόρεστ που δεν μπορούσε να «φρενάρει» τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Ιδιαίτερα το Νορβηγό φορ, ο οποίος σκοράρει.. κατά ριπάς, καθώς βρήκε δίχτυα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και για 9η από την έναρξη της περιόδου (δε σκόραρε στο 4-0 επί της Μπόρνμουθ την 2η αγωνιστική).

Σήμερα χρειάστηκε 26 λεπτά για να «καθαρίσει» το ματς για λογαριασμό της Σίτι, η οποία έφτασε τις 4 νίκες σε 5 παιχνίδια (έχει μία ισοπαλία με την Νιουκάστλ εκτός έδρας), ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη το νεαρό Αργεντινό επιθετικό, Χουλιαν Αλβαρες, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα!