Ισόπαλες Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης

Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Θεράμικα», στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της LaLiga. Ο Ντανζούμα, στο 18', άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γιορέντε να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα για την Ατλέτικο. Όμως, ο Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1 της Βιγιαρεάλ. Και στο 45+5΄ ο Σέρλοθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού αν και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο β΄ μέρος, δεν τις αξιοποίησαν.

Νωρίτερα σήμερα, την πρώτη νίκη της, 1-0, επί της Εσπανιόλ στις τέσσερις τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις πανηγύρισε η Βαγιαδολίδ. O Ραούλ Μόρο σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 23ο λεπτό, με τους Καταλανούς να επιστρέφουν χωρίς βαθμό στη Βαρκελώνη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής της LaLiga έχουν ως εξής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Χετάφε          1-1