Ισόπαλο το ντέρμπι των Βάσκων

Η Σοσιεδάδ έμεινε μόνη στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος μετά τη 12η αγωνιστική, έστω και με παιχνίδι περισσότερο από τις Ρεάλ Μαδρίτης και Σεβίλη που ακολουθούν. Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγκουασίν αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο ενώπιον 37.000 θεατών στο ντέρμπι των Βάσκων. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με το γκολ από τα 11 βήματα του ταλαντούχου Σουηδού διεθνή επιθετικού Ίσακ, αλλά στο πρώτο λεπτό των κθυστερήσεων ο Μουνιαΐν πάγωσε το «Ρεάλε Σεγούρος» ισοφαρίζοντας, κι ας έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι με 10 παίκτες από το 84΄, μετά την αποβολή του Μαρτίνεθ.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της για το ισπανικό πρωτάθλημα και η Ατλέτικο Μαδρίτης που επικράτησε με 3-0 της Μπετις για την 12η ημέρα της Primera Division. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό με τον Καράσκο ενώ το αυτογκόλ του Πετζέλα στο 63΄ τους έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 81΄ ο Ζοάο Φέλιξ.