Ισπανία: 19 γκολ σε 3 αγώνες! - 4αρα η Μπάρτσα, 6 η Ρεάλ, 7 η Ατλέτικο

Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο και Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποιήσαν επίδειξη δύναμης για την 8η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Συνολικά, οι τρεις επικρατέστεροι διεκδικητές του τίτλου έκαναν... πλάκα το Σάββατο, καθώς φιλοδώρησαν με 17 γκολ τους αντιπάλους τους!

Η «βασίλισσα» διέλυσε 6-1 τη Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» της Σεβίλης, σε μια από τις βραδιές όπου το γήπεδο... έγερνε. Όμως, χάρη στον πρώτη γκολκίπερ της Ρεάλ, Αντάν, το σκορ δεν πήρε... αστρονομικές διαστάσεις.

Απίστευτη Ατλέτικο Μαδρίτης! Οι «ροχιμπλάνκος» του Ντιέγκο Σιμεόνε διέσυραν 7-1 την ουραγό Γρανάδα, παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης!

Με χατ-τρικ του Καράσκο μέσα σε 27 λεπτά, τα δεδομένα άλλαξαν και η... καταιγίδα έπληξε τους φιλοξενούμενους στο «Βιθέντε Καλντερόν».

«Περίπατος» της Μπαρτσελόνα

Αυτή τη φορά το (περιορισμένο) rotation του Λουίς Ενρίκε δεν επηρέασε τη Μπαρτσελόνα, που συνέτριψε 4-0 τη Λα Κορούνια στο «Καμπ Νου» και επανήληθε στις νίκες.

Ο τεχνικός των «μπλαουγκράνα» δεν χρησιμοποίησε τους Ινιέστα, Ζόρντι Αλμπα, Σέρζι Ρομπέρτο και έβαλε ως αλλαγή τον -προερχόμενο από τραυματισμό- Μέσι, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αυτός που «άρπαξε την ευκαιρία», πάντως, ήταν ο Ραφίνια, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των Καταλανών.

Διπλό μετά από ενάμιση χρόνο η Σεβίλλη

Μετά από σχεδόν ενάμιση χρόνο, η Σεβίλλη «έσπασε» την κατάρα των εκτός έδρας αγώνων στο ισπανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με δραματικό τρόπο 3-2 της Λεγανές, για την 8η αγωνιστική. Η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι προηγήθηκε 2-0, αλλά οι νεοφώτιστοι με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά ισοφάρισαν. Ο Πάμπλο Σαράμπια έδωσε τελικά τη λύση για τους Ανδαλουσιάνους στο 84΄.

Η Σεβίλη είχε ολοκληρώσει το περσινό πρωτάθλημα χωρίς «διπλό» και αγνοούσε τη νίκη μακριά από το «Σάντσεθ Πιχουάν» από τις 23 Μαϊου 2015, όταν είχε επικρατήσει 3-1 της Μάλαγα στην τελευταία αγωνιστική της σεζόν.