Ισπανία: Θύμα έκπληξης η Μπέτις από την Ουέσκα

Θύμα έκπληξης έπεσε η Μπέτις η οποία ηττήθηκε από την ουραγό Ουέσκα με 2-1 για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με ανατροπή χάρη σε τέρματα του Φερέιρο στο 73΄ και του Ριβέρα στο 79΄, ενώ η Μπέτις που περέμεινε στην 6η θέση με 26 βαθμούς είχε προηγηθεί στο 55΄ με πέναλτι του Σανάμπρια.

Στο μεταξύ η Αλαβές συνέχισε την εντυπωσιακή εφετινή πορεία της στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού σε αγώνα για την 18η αγωνιστική νίκησε 2-1 τη Βαλένθια και βρέθηκε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης που δίνει και την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Τα τέρματα της νικήτριας σημείωσαν οι Μπαστόν (21΄) και Πίνα (45΄), ενώ η Βαλένθια είχε προηγηθεί στο 14΄ με τον Παρέχο. Η Βαγεκάνο έκανε αποφασιστικό βήμα σωτηρίας στην κατηγορία μετά τη νίκη της εκτός έδρας επί της Βαγιαδολίδ με 1-0 με τέρμα του Μεδράν στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πανηγύρισε η Ράγιο Βαγεκάνο.

Οι - προτελευταίοι της κατάταξης - Μαδριλένοι επιβλήθηκαν 1-0 εκτός έδρας της Βαγιαδολίδ και έφτασαν τους 16 βαθμούς, όπου «συγκατοικούν» προσωρινά με την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τη Βιγιαρεάλ. Το γκολ που χάρισε το «τρίποντο» στη Ράγιο Βαγεκάνο πέτυχε στο πρώτο λεπτό ο Άλβαρο Μεντράν.