Κ17 Final-4: Με buzzer beater Τζαμαλή, στον τελικό ο Ολυμπιακός

Με γκολ του Αλέξανδρου Τζαμαλή στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (90+5΄) ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος Κ17.

Το ματς έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας και στον τελικό που θα γίνει την Τρίτη (28/5, 17:00) οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

Ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ολυμπιακός, δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του, καθώς οι προσπάθειές του σταματούσαν πάνω στον τερματοφύλακα των «πρασίνων».

Όμως η φάση που έκρινε το ματς έγινε στην εκπνοή, μετά από εκτέλεση κόρνερ και σουτ του Τζαμαλή στην απέναντι γωνία του Ζώγα, με τον Λατιφάι μάταια να προσπαθεί να ανακόψει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Ήταν το 17ο φετινό γκολ για τον πρώτο σκόρερ του «Θρύλου» που αποκτήθηκε στην αρχή της σεζόν από τον Αστέρα Τρίπολης.

Διαιτητής: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τόλης Παπαβασιλείου): Ζώγας, Χαντζάρας, Καλοσκάμης (4΄λ.τρ. Βύντρα), Βενάκης (81΄ Λατιφάι), Καρούζος, Πάνος, Ζέκα (70΄ Θεοχάρης), Μαρκεζίνης, Τρίκατζης, Σώκος, Ουζουνίδης (81΄ Τσερεβελάκης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Πάντος): Γεωργακόπουλος, Γιωτόπουλος, Φράγκος, Καρκατσάλης, Θεοδωρίδης, Φίλης (64΄ Καρακώστας), Πλις, Φλούδας, Μιχαηλίδης (64΄ Βασιλακόπουλος), Κτενάς (72΄ Δαρβίρας, 90+1΄ λ.τρ. Ζουριδάκης), Τζαμαλής