Καλύτερος ο Αστέρας, αλλά στο τέλος... Χ-αμένος ήταν ο Παναθηναϊκός

«Οξυγόνο» για τον Πλατανιά, σε... μπελάδες η Βέροια

-

Η... απουσία του Παναθηναϊκού από το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ συνεχίστηκε για τρίτο συνεχόμενο ματς. Μπορεί στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής οι «πράσινοι» να μην ηττήθηκαν, όπως συνέβη με Βέροια και Ατρόμητο, ωστόσο, το τελικό 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στην άδεια λόγω τιμωρίας Λεωφόρο Αλεξάνδρας, ενώ είχαν προηγθεί με 2-0 στο ημίχρονο, μόνο ως αποτυχία μπορεί να εκληφθεί. Στο 6' και στο 45'+1 ο Μπεργκ έβαλε μπροστά το «τριφύλλι», αλλά στο δεύτερο μέρος ο Μπαράλες (68', 72' πεν) χάρισε στους Αρκάδες το βαθμό της ισοπαλίας.

Βάσει της εικόνας του αγώνα, ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο, το τελικό αποτέλεσμα αδικεί την ομάδα του Στάικου Βεργέτη, που έκανε ίσως το καλύτερό της φετινό ματς μακριά από το «σπίτι» της. Από την άλλη, οι «πράσινοι» δεν είχαν καμία σχέση με την ομάδα που είχαν παρουσιάσει, τουλάχιστον, μέχρι το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου μάλλον... βιάζονται να πάνε σε διακοπές, ειδάλλως δεν εξηγείται η απάθεια που δείχνουν μέσα στο γήπεδο.

Διαιτητής: Αθ.Γιάχος (Χίου)

Κίτρινες: Ιγκλέσιας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης (46' Νάνο), Κλωναρίδης (61' Δώνης), Λαγός, Μπεργκ (72' Καρέλης), Ζέκα, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Μπούρμπος, Πράνιτς, Πέτριτς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στ. Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης (83' Κουρμπέλης), Μουνάφο, Μάσα, Μπαράλες, Ρόλε, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Λούι, Ιγκλέσιας, Γιαννιώτας (87' Φακούντο Πάρα).

«Οξυγόνο» για τον Πλατανιά που έβαλε σε... μπελάδες τη Βέροια

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Πλατανιάς, στην προσπάθειά του ν' αποφύγει τις περιπέτειες σχετικά με την παραμονή του στην κατηγορία, καθώς νίκησε στην έδρα του τη Βέροια με 1-0, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 30ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 21ο λεπτό ο Νταβίντ Τόρες.

Ο διαιτητής, Μάριος Λαμπρόπουλος (Ηλείας), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Αποστολόπουλο, Μενδρινό, Τόρες, Ολιμπά - Μαραγκό, Μπαλάφα, Τζινάρ (στον πάγκο), Βεργώνη.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Ολιμπά, Αποστολόπουλος, Ιτούα, Μπανανά, Νέπλιακ, Τετέ, Μαχαμάτ, Μενδρινός (90' Δημήτρης), Γκαβιλάν (64' Κουλιμπαλί), Κάσιο (71' Μιλούνοβιτς), Τόρες.

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Χριστοφορίδης/Γιώργος Λαναρής): Καντιμοίρης, Μαλόν (87' Ναζλίδης), Μαραγκός, Αμαραντίδης, Όστοϊτς, Μπαλάφας, Βεργώνης, Τάτος (57' Καμπαγέρο), Καλτσάς, Μπεν, Κάμπορα (69' Ντουμίτρου).