Κύπελλο Αφρικής (Προκριματικά)- Ο Μανέ έστειλε τη Σενεγάλη στους τελικούς, κινδυνεύει η Γκάνα

Ένα γκολ στο 96ο λεπτό από τον Σάντιο Μανέ επέτρεψε στη Σενεγάλη να νικήσει 1-0 το Μαλάουι και μια θέση στους τελικούς του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής στο Μαρόκο τον επόμενο χρόνο, αλλά η Γκάνα κινδυνεύει σοβαρά μετά από μια ήττα-έκπληξη (2-0) από το Σουδάν.
 Η Σενεγάλη είχε 30 προσπάθειες για γκολ κόντρα στους γηπεδούχους της, αλλά χρειάστηκαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα για να σφραγίσει τη νίκη ο Μανέ με ένα φάουλ στα 25 μέτρα.
 Οι νικητές του 2021, που πρόσφατα «χώρισαν» με τον επί χρόνια προπονητή Αλιού Σισέ, ακολουθούν την Μπουρκίνα Φάσο ως προκριθέντες από τον 12ο  όμιλο στους τελικούς των 24 ομάδων με δύο ακόμη αγώνες να  μένουν τον Νοεμβρίου.

Η Γκάνα έχασε με 2-0 από το Σουδάν στην ουδέτερη Λιβύη και δείχνει έτοιμη να χάσει μία πρώτη τελική φάση ηπειρωτικού τουρνουά από το 2004, έχοντας πετύχει δύο βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια, πέντε μακριά από τις θέσεις των προκριματικών, έχοντας ένα δύσκολο ταξίδι στην Αγκόλα που ηγείται της ομάδας στη συνέχεια.

Η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό προκρίθηκε μετά τη νίκη με 2-0 στην Τανζανία, καθώς ο Μεσάκ Ελία σημείωσε δύο γκολ, το πρώτο του στο 88ο λεπτό και το δεύτερο βαθιά στις καθυστερήσεις. Έχει συνολικά 12 βαθμούς σε τέσσερα παιχνίδια τους.

Η Ζάμπια του προπονητή Αβραάμ Γκραντ κέρδισε 1-0 το Τσαντ για να κάνει ένα μεγάλο βήμα προς την πρόκριση χάρη στο γκολ του Κένεντι Μουσόντα 20 λεπτά πριν το τέλος.
 Η Γκαμπόν βρίσκεται επίσης σε τροχιά μετά τη νίκη με 2-0 επί του Λεσότο, η Ουγκάντα ​​κέρδισε το Νότιο Σουδάν με 2-1 στη Τζούμπα.
 Οι οικοδεσπότες Μαρόκο, Καμερούν και Αλγερία είναι οι υπόλοιπες ομάδες που βρίσκονται ήδη στην ενδεκάδα των τελικών.