Με το... αριστερό στην Ευρώπη η ΑΕΚ

Με το... αριστερό μπήκε η ΑΕΚ στην εφετινή αγωνιστική περίοδο του Basketball Champions League. Η Ένωση «έπεσε» στην Ουγγαρία με το τελικό 83-78, απέναντι στην Σομπατέλι, και άρχισε με ήττα τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η αστοχία από τα 6.75 (7/29 τρίποντα), η έλλειψη διάρκειας και τα λάθη σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο, δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να κατακτήσει το πρώτο της εφετινό «διπλό» στην Ευρώπη. Ωστόσο, ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων», Στέφανος Δέδας, κρατάει την αντίδραση των παικτών του, όσες φορές βρέθηκαν σε μειονεκτική θέση, αλλά και την εμφάνιση του Νίκου Παππά, ο οποίος στην επιστροφή του στα παρκέ μετά τον τραυματισμό του, τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους. Ο Έλληνας γκαρντ, μάλιστα, είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δέχθηκε μπλοκ στην τελευταία προσπάθεια της ΑΕΚ για ισοφάριση από τα 6.75.

Μετά από τρία δεκάλεπτα, που η ΑΕΚ κατάφερνε να διορθώνει όλες τις αγωνιστικές... ανορθογραφίες της και να μένει σε απόσταση αναπνοής, η Ένωση πλήρωσε την κακή εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, όταν δέχθηκε επιμέρους σκορ 9-2 και βρέθηκε στο -10 στο 34΄ (66-56).

Και πάλι όμως βρήκε τους τρόπους να αντιδράσει και να μειώσει σε 68-63 στο 36΄, αλλά η κακή περιφερειακή άμυνά της την έφερε σε νέα μειονεκτική θέση στο 37΄ (75-65).

Οι γηπεδούχοι έμεναν σε απόσταση, αξιοποιώντας την ευστοχία τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, ενώ ακόμη κι όταν η ΑΕΚ προσπάθησε για την έκπληξη, είχε τις αμυντικές λύσεις για να υπερασπιστεί την έδρα της, με αποκορύφωμα το μπλοκ στον Παππά, στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει στα 2΄΄ για τη λήξη και να στείλει τον αγώνα στην παράταση...

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-35, 57-54, 83-78

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιούλιν, Γκουριόν, Μάνιστε

ΣΟΜΠΑΤΕΛΙ (Κονάκοβ): Μπάρατς 15, Μπένκε 16 (4), Γκόλομαν 9 (1), Περλ 21, Βάραντι 8, Κλαρκ 3 (1), Κέλερ 8 (1), Σομόγκι 3.

ΑΕΚ (Δέδας): Ανγκόλα 17 (1), Κολόμ 5 (1), Γκρίφιν 16 (2), Γέλοβατς 14 (2), Παππάς 20 (1), Μπόγρης 2, Φλιώνης, Πετρόπουλος, Βαουλέτ 4.