Με την... ψυχή στο στόμα η Γαλλία

Πολύ δύσκολα και χάρη σε ένα αυτογκόλ του Βέμπερ η Γαλλία επικράτησε 1-0 της Αυστρίας στο Ντίσελντορφ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του EURO 2024. Ο αμυντικός των Αυστριακών έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Μπαπέ στο 38΄ στη φάση που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση.

Μία-δυο επικίνδυνες «επισκέψεις» των Γάλλων στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά και ευκαιρία του Μπαπέ στο 8΄ (σουτ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων) εμοιαζαν με προμήνυμα μιας εύκολης βραδιάς για τους Γάλλους. Όμως, δεν ήταν καθόλου έτσι...

Οι Αυστριακοί παρουσιάστηκαν εξαιρετικά διαβασμένοι, ο Ράνγκνιγκ φάνηκε να υπερισχύει τακτικά του Ντεσάμπ και μάλιστα στο 36΄ ο Μενιάν απέκρουσε με τα πόδια το τετ-α-τετ με τον  Μπαουμγκάρτνερ, στην πρώτη κλασική ευκαιρίαμ η πρώτη του ματς.
Όμως τη στιγμή που η Αυστρία είχε ισορροπήσει, τα δεδομένα άλλαξαν. Στο 38΄, σε γύρισμα του Μπαπέ από δεξιά, βρήκε με το κεφάλι τη μπάλα ο Βέμπερ και την έστειλε στη γωνία του Πεντς. Αυτογκόλ! Ό,τι χειρότερο για μια ομάδα που είχε καταφέρει να «κοιτάξει στα μάτια» την φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι «τρικολόρ» με την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν με μεγαλύτερη άνεση το ματς μετά το -εν μέρει ανέλπιστο- προβάδισμά τους λίγο πριν το ημίχρονο. Άφησαν μέτρα στο γήπεδο στους Αυστριακους προκειμένου να εκμεταλλευτούν τους ταχύτατους επιθετικούς στις αντεπιθέσεις.

Πραγματι σε μία από αυτές, στο 55΄, ο Κιλιάν Μπαπέ, με απιθανο σπριντ βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πεντς, όμως σουταρε άουτ, μάλλον από υπερβολική σιγουριά.

Οι αντεπιθέσεις ήταν «φωτιά» για τους Γάλλους που συνέχισαν να απειλούν, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Έτσι, όσο το ματς έμενε στο «εύθραυστο» 1-0 η Αυστρία μπορούσε να ελπίζει.

Στο 89΄ αποχώρησε με τραυματισμό στο πρόσωπο ο Μπαπέ, που παραμένει χωρίς γκολ σε EURO και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να προκύψουν 9 λεπτά καθυστερήσεις.

Με Ζάμπιτσερ, Μπαουμγκάρτνερ και Αρναούτοβιτς οι Αυστριακοί πίεσαν, όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη ευκαιρί που θα τους έδινε τη δυνατότητα να ολοκληρώσουν με ένα θετικό αποτέλεσμα την πρεμιέρα τους στο EURO 2024.

Διαιτητής: Χεσούς Χιλ Μαθάνο (Ισπανία)

Κίτρινες: Βέμπερ, Μουένε, Μπαουμγκάρτνερ, Λάινερ, Ντάνσο - Ντεμπελέ, Μπαπέ

Οι ενδεκάδες:
ΑΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Ντάνσο, Βέμπερ (59΄ Τράουνερ), Μουένε (88΄ Πρας), Ζάιβαλντ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Γκρίλιτς (59΄ Βίμερ), Γκρέγκοριτς (59΄ Αρναούτοβιτς)

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μαϊνιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Τεό Ερνταντέζ, Καντέ, Ραμπιό (71΄ Καμαβινγκά), Γκριζμάν (90+1΄ Φοφανά), Τιράμ, Ντεμπελέ (71΄ Κολό Μουανί), Μπαπέ (89΄ Ζιρού)

Οι μετακινήσεις του εκλογικού σώματος είναι αυτές που διαμορφώνουν συσχετισμούς, καθορίζουν εκλογικές συμπεριφορές και επηρεάζουν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό τη...