Με υπογραφή Γιανγκ το «διπλό» των Χοκς στη Φιλαδέλφεια

Η επιστροφή του Τζοέλ Εμπίντ στους Σίξερς δεν συνδυάστηκε με νίκη της ομάδας του, καθώς η Ατλάντα άλωσε τη Φιλαδέλφεια επικρατώντας με 128-124 και... άνοιξε το σκορ (1-0) σε αυτή τη σειρά των ημιτελικών, στην ανατολική περιφέρεια.

Ο δυναμικός σέντερ των 76ερς έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση με 39 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 μπλοκ, όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να περιορίσουν τον Τρέι Γιανγκ και το πλήρωσαν ακριβά, με τον γκαρντ των Χοκς να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη, έχοντας 35 πόντους και 10 ασίστ.

Τα «γεράκια» προηγήθηκαν με 42-27 στην πρώτη περίοδο ενώ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (74-54) στο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος βρήκε την Ατλάντα στο +16 (99-83), που θεωρητικά ήταν μια δυνατή βάση. Τότε όμως ο Εμπίντ βάλθηκε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του και στα 28,6" πριν τη λήξη ο Τομπάις Χάρις μείωσε σε 121-118.

Ο Γιανγκ σημείωσε τους πόντους του με 7/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 9/9 βολές, ενώ ο Εμπίντ μέτρησε 11/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 14/15 βολές. Να σημειωθεί ότι ο Τρέι Γιανγκ έγινε ο πρώτος παίκτης στην Ιστορία της Ατλάντα που σκοράρει +35 πόντους και μοιράζει +10 ασίστ σε αγώνα πλέι οφ.