Μια «ανάσα» από τον 18ο τίτλο της Ιστορίας τους βρίσκονται οι Μπόστον Σέλτικς.

βρίσκονται οι Μπόστον Σέλτικς. Η ομάδα της Βοστώνης επικράτησε των Μάβερικς με 106-99 στο Ντάλας στο Game 3 των τελικών, έκανε το 3-0 και βρίσκεται μια νίκη μακριά από τον πρώτο της τίτλο μετά το 2008 και τον δεύτερο μετά το 1986!

Υπενθυμίζεται ότι καμία από τις προηγούμενες 156 ομάδες που βρέθηκαν να χάνουν με 3-0 στα playoffs δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να κερδίσουν τη σειρά.

Αυτή ήταν η 10η διαδοχική νίκη των Σέλτικς στα playoffs (ρεκόρ ομάδας) που έχουν ρεκόρ 7-0 στα εκτός έδρας ματς στη φετινή postseason.

Η Βοστώνη προηγήθηκε με 91-70 στις αρχές της τέταρτης περιόδου χάρη σε επιμέρους σκορ 20-5 αλλά το Ντάλας απάντησε με ένα δικό του σερί 22-2 για να μειώσει στον πόντο (93-92) με 3,5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Οι «Κέλτες» όμως, εκμεταλευόμενοι την απουσία του Λούκα Ντόντσιτς, που αποβλήθηκε με 6 φάουλ περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, κατάφεραν με καθαρό μυαλό να βάλουν κρίσιμα σουτ και να φτάσουν στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους (11/26 σουτ) ενώ 30 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ είχε ο Τζέιλεν Μπράουν, που θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP των τελικών.

Από εκεί και πέρα 16 πόντους σημείωσε ο Ντέρεκ Γουάιτ (4/9 τρίποντα) ενώ 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους γηπεδούχους ο Καϊρί Ίρβινγκ έκανε το καλύτερο του ματς στη σειρά με 35 πόντους ενώ 27 πόντους (11/27 σουτ), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Ντόντσιτς. Νέα εξαιρετική εμφάνιση από τον ρούκι Ντέρεκ Λάιβλι, που είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Η επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή (ξημερώματα Σαββάτου 15/6 για Ελλάδα) και πάλι στο American Airlines Center του Ντάλας.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-30, 51-50, 70-85, 99-106

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ (Τζέισον Κιντ): Τζόουνς 2, Ουάσινγκτον 13 (3), Γκάφορντ 6, Ίρβινγκ 35 (4), Ντόντσιτς 27 (1), Χάρντι, Λάιβλι 11, Κλέμπερ, Έξουμ 2, Χάρνταγουεϊ, Γκριν 3 (1)
ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Τζο Μαζούλα): Μπράουν 30 (2), Τέιτουμ 31 (4), Χόρφορντ 8 (2), Γουάιτ 16 (4), Χόλιντεϊ 9 (1), Τίλμαν 3 (1), Χάουζερ 9 (3), Πρίτσαρντ