Μία νίκη μακριά από τον τίτλο ο Ολυμπιακός

Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 χάντμπολ των ανδρών βρίσκεται ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή. Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς αξιοποίησε σήμερα (10/6) τον παράγοντα έδρα, επικράτησε της -κατόχου του τίτλου- ΑΕΚ στο «Γ. Χαλκίδης» της Νίκαιας με 24-22 στην παράταση (κανονική διάρκεια 21-21), στον τρίτο τελικό της Handball Premier, και έκανε το 2-1 στη σειρά. Μετά την εξέλιξη αυτή, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τέταρτου πρωταθλήματος της ιστορίας τους στον τέταρτο τελικό, αναμέτρηση που είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών στην έδρα της ΑΕΚ την προσεχή Πέμπτη (13/6), ύστερα από σχετική απόφαση της ΔΕΑΒ.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις άμυνες να... πρωταγωνιστούν και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δύο να μπορέσει να ξεφύγει. Αξίζει να σημειωθεί ότι η μεγαλύτερη διαφορά στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα ήταν το +2 της ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε 5-3 στο 11΄ και 7-5 στο 16΄. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την Ένωση να προηγείται 11-10, χάρη σε γκολ του Μαντάλινιτς. Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 44΄, όταν ο Τζηράς «έγραψε» το 18-16, ωστόσο ο Μαντάλινιτς έφερε ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία στο 49΄ (19-19). Με γκολ του Σόκολιτς σε κενό τέρμα η ΑΕΚ προηγήθηκε 20-19, αλλά ο Παπαβασίλης ισοφάρισε για λογαριασμό του Ολυμπιακού σε 20-20 στο 53΄, ενώ λίγο αργότερα ο Πασσιάς έδωσε ξανά προβάδισμα στους «ερυθρολεύκους» (21-20 στο 54΄). Περίπου 1:45 πριν το τέλος ο Μαντάλινιτς με πέναλτι «έγραψε» το 21-21, το οποίο διατηρήθηκε ως το τέλος, καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην (δεκάλεπτη) παράταση.

Με γκολ των Σάββα και Μοντόρο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-21, περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του α΄ μέρους της παράτασης, ενώ λίγο αργότερα ο Λιάπης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για λογαριασμό της ΑΕΚ. Ο Σάββας έδωσε -για πρώτη φορά στο ματς- «αέρα» τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό (24-21) στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πιέζοντας σε όλο το γήπεδο. Ο Μαντάλινιτς μείωσε σε 24-22, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν στόχο στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Γράφει ο Σπυρίδων Αλ.  Ρίζος Αξιότιμε υπουργέ κύριε Γεώργιε Φλωρίδη, καλές είναι οι συμπληρωματικές διατάξεις στο νόμο κατά της ενδοοικογενειακής βίας και...