Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

Ντέρμπι με στόχο το Μουντιάλ 2022

Αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις θα διεξαχθούν απόψε στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης της ευρωπαϊκής ζώνης για το Μουντιάλ 2022. Το σημαντικότερο ματς θα διεξαχθεί για τον 7ο όμιλο στην Ολλανδία, όπου οι «οράνιε» θα φιλοξενήσουν την Τουρκία και με νίκη θα βρεθούν στην πρώτη θέση και κατά πάσα... βεβαιότητα με «συγκάτοικο» την Νορβηγία, που υποδέχεται το αδύναμο Γιβραλτάρ. Για τον 6ο όμιλο, η Δανία φιλοξενεί το Ισραήλ και επικράτηση των «Βίκινγκς» θα ισοδυναμεί με πρόκριση στα τελικά, δεδομένου ότι η διαφορά των δύο ομάδων, θ΄ αυξηθεί στους οκτώ βαθμούς. Στο «παιχνίδι» της πρόκρισης, βρίσκονται επίσης και η Αυστρία με την Σκωτία, που αναμετρώνται με τους Βρετανούς να έχουν προβάδισμα ενός βαθμού.

Παράλληλα και στο πλαίσιο του 4ου ομίλου, η Γαλλία θα επιχειρήσει να επιστρέψει στις νίκες υποδεχόμενη την Φινλανδία, προκειμένου να εδραιωθεί στην κορυφή και ουσιαστικά να εξασφαλίσει την απ΄ ευθείας πρόκριση, ενώ για τον 1ο όμιλο, οι «συμπρωτοπόρες» Σερβία και Πορτογαλία, είναι τα λογικά φαβορί για την νίκη, σε Ιρλανδία και Αζερμπαϊτζάν, αντίστοιχα.

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:
 

1ος Όμιλος (07/09/2021)

Αζερμπαϊτζάν-Πορτογαλία

Ιρλανδία-Σερβία

Ρεπό: Λουξεμβούργο





Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Σερβία        3-1-0     11-6  10

Πορτογαλία    3-1-0     8-4   10

Λουξεμβούργο  2-0-2     5-8   6  

Ιρλανδία      0-1-3     4-7   1

Αζερμπαϊτζάν  0-1-3     3-6   1





2ος Όμιλος (08/09/2021)

ΕΛΛΑΔΑ-Σουηδία

Κόσοβο-Ισπανία

Ρεπό: Γεωργία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ισπανία       3-1-1    11-5  10

Σουηδία       3-0-0     6-1   9

Κόσοβο        1-1-2     3-7   4

ΕΛΛΑΔΑ        0-3-0     3-3   3

Γεωργία       0-1-3     2-5   1





3ος Όμιλος (08/09/2021)

Ιταλία-Λιθουανία

Β. Ιρλανδία-Ελβετία

Ρεπό: Βουλγαρία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ιταλία        3-2-0     7-1   11

Ελβετία       2-1-0     4-1    7

Βουλγαρία     1-2-2     3-6    5

Β. Ιρλανδία   1-1-1     4-3    4

Λιθουανία     0-0-4     1-8    0





4ος Όμιλος (07/09/2021)

Βοσνία-Καζακστάν

Γαλλία-Φινλανδία

Ρεπό: Ουκρανία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γαλλία        2-3-0     6-3    9

Φινλανδία     1-2-0     4-3    5

Ουκρανία      0-5-0     6-6    5

Βοσνία        0-2-1     3-4    2

Καζακστάν     0-2-2     3-6    2





5ος Όμιλος (08/09/2021)

Λευκορωσία-Βέλγιο

Ουαλία-Εσθονία

Ρεπό: Τσεχία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

Βέλγιο        4-1-0    20-4  13

Τσεχία        2-1-2     8-7   7

Ουαλία        2-0-1     5-5   6

Λευκορωσία    1-0-3     6-14  3

Εσθονία       0-0-3     6-15  0





6ος Όμιλος (07/09/2021)

Αυστρία-Σκωτία

Δανία-Ισραήλ

Ν. Φερόε-Μολδαβία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Δανία         5-0-0    17-0   15

Ισραήλ        3-1-1    14-6   10

Σκωτία        2-2-1     8-5    8

Αυστρία       2-1-2     9-12   7

Ν. Φερόε      0-1-4     2-13   1

Μολδαβία      0-1-4     2-16   1







7ος Όμιλος (07/09/2021)

Μαυροβούνιο-Λετονία

Ολλανδία-Τουρκία

Νορβηγία-Γιβραλτάρ



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Τουρκία       3-2-0    15-7  11

Ολλανδία      3-1-1    16-5  10

Νορβηγία      3-1-1     7-4  10

Μαυροβούνιο   2-1-2     8-9   7

Λετονία       1-1-3     7-10  4

Γιβραλτάρ     0-0-5     2-20  0





8ος Όμιλος (07/09/2021)

Κροατία-Σλοβενία

Ρωσία-Μάλτα

Σλοβακία-Κύπρος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Ρωσία         3-1-1     8-4  10

Κροατία       3-1-1     5-1  10

Σλοβενία      2-1-2     4-4   7

Σλοβακία      1-3-1     5-5   6

Μάλτα         1-1-3     6-9   4

Κύπρος        1-1-3     1-6   4





9ος Όμιλος (08/09/2021)

Αλβανία-Σαν Μαρίνο

Ουγγαρία-Ανδόρα

Πολωνία-Αγγλία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η    ΓΚΟΛ   ΒΑΘ.

Αγγλία        5-0-0    17-1   15

Πολωνία       3-1-1    18-7   10

Αλβανία       3-0-2     5-6   9

Ουγγαρία      2-1-2    10-9   7

Ανδόρα        1-0-4     3-12  3

Σαν Μαρίνο    0-0-5     1-19  0





10ος Όμιλος

(08/09/2021)

Αρμενία-Λιχτενστάιν

Ισλανδία-Γερμανία

Β. Μακεδονία-Ρουμανία



Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

ΟΜΑΔΑ         Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ  ΒΑΘ.

Γερμανία      4-0-1    13-2   12

Αρμενία       3-1-1     6-8   10

Ρουμανία      3-0-2     9-6   9

Β. Μακεδονία  2-2-1    11-6   8

Ισλανδία      1-1-3     6-10  4

Λιχτενστάιν   0-0-5     1-14  0



 

 


ΤΟ FORMAT ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ
Προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο οι πρώτες κάθε ομίλου. Τα άλλα τρία εισιτήρια θα καθοριστούν μέσω πλέι οφ. Οι δέκα δεύτερες θα ενωθούν με τις δύο καλύτερες από το Nations League που δεν τερμάτισαν στην πρώτη δυάδα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρία «μονοπάτια» των τεσσάρων και θα παίξουν μονά ματς (ημιτελικά, τελικό). Η νικήτρια κάθε μονοπατιού περνάει στο Παγκόσμιο Κύπελλο

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
1) Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2) Καλύτερη επίθεση, 3) Καλύτερη συγκομιδή βαθμών στα μεταξύ τους παιχνίδια, 4) Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, 5) Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους παιχνίδια, 6) Περισσότερα εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς, 7) Βαθμολογία fair play, 8) Κλήρωση.

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

randomness