Ο Άιλινγκ-Τζούνιορ έστειλε στη δεύτερη θέση τη Γιουβέντους

Το παρθενικό γκολ του 19χρονου Σάμουελ Άιλινγκ-Τζούνιορ με την πρώτη ομάδα της Γιουβέντους, χάρισε στους «Μπιανκονέρι» σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Αταλάντα με 2-0 και τους επέτρεψε να «αναρριχηθούν» στη δεύτερη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος.

Αφού γλίτωσε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (δοκάρι ο Σκαλβίνι στο 25΄, μεγάλη ευκαιρία ο Πάσαλιτς στις καθυστερήσεις), η «γηραιά κυρία» πήρε προβάδισμα με το γκολ του νεαρού Αγγλου στο 56΄, «κλείδωσε» τη νίκη στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βλάχοβιτς και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μπέργκαμο -που είχε και δεύτερο δοκάρι στο 89΄ με τον Τζαπακόστα- γνώρισε την ήττα μετά από τρεις διαδοχικές νίκες, μένει στην έκτη θέση και βλέπει τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League να εξανεμίζονται.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 34ης αγωνιστικής στη Serie A και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μίλαν-Λάτσιο           2-0